Ян Дурнеску, професор Бухарестського університету (Румунія): Майбутнє пробації в ЄвропіЯн Дурнеску, професор Бухарестського університету (Румунія): Майбутнє пробації в Європі
  • Майбутнє базується на людському факторі, знаннях і технологіях.
  • Політика та економіка відіграватимуть значну роль – тиск на законність і підзвітність.
  • Нагляд пробації може бути розділений між Службою пробації та іншими громадськими організаціями (НУО), приватними компаніями та інституціями на рівні громади.
  • Збільшення інтеграції з іншими надавачами послуг.
  • За допомогою технологій та знань Служба пробації може розглянути можливість «розумного» нагляду, який дозволить громадськості долучитися до процесу, зберігаючи цінності соціальної роботи.
  • Швидкі зміни!
Такі загальні перспективи розвитку пробації в Європі у найближчій перспективі окреслив під час ІІ Міжнародної конференції з питань кримінальної юстиції «Покарання без ізоляції: шляхи розвитку та перспективи», що відбулась у Києві 18-19 вересня 2019 року, міжнародний експерт Ради Європи з питань пробації, професор Бухарестського університету (Румунія) Ян Дурнеску, який визначив 5 основних факторів (критеріїв), що впливають на розвиток пробації будь-якої держави, а саме: знання, технології, економіка, політика й держава, вразливість громадськості.
Аналізуючи досягнення та загальні тенденції функціонування пробації в різних європейських країнах, професор зазначив по кілька важливих викликів у кожній із зазначених категорій, що чекають пробацію у найближчі 10-15 років. Зокрема, серед технічних інновацій можуть з’явитися пробаційні кіоски, робототехніка та запровадження механізму блокування протиправних дій правопорушника. Недовіра політичних еліт та більш вагомий голос потерпілих і громад вимагатимуть від пробації удосконалення баз даних, більше підзвітності, інтеграції з іншими службами та змагальності в освоєнні нових технологій.
Детальніше про минуле, теперішнє та ймовірне майбутнє пробації у розрізі 5-и основних факторів знайомтесь у презентації Яна Дурнеска: