Новини Центру пробації
Новий інструмент оцінки ризиків FRAMe: крок до ефективнішої пробації в Україні
Сучасна пробація фокусується на людині та її потенціалі до змін. Для індивідуального підходу до кожного суб'єкта, необхідний надійний інструмент, що дозволяє виявляти фактори ризику повторного правопорушення та планувати ефективні втручання. Таким інструментом є оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення, яка з'явилася в органах пробації у 2018 році.
В результаті тривалої співпраці працівників Центру пробації, міжнародних та національних експертів Проєкту EU Project Pravo-Justice з удосконалення інструментів пробації, Міністерство юстиції України видало наказ від 24.06.2025 №1776/5. Цей наказ запроваджує новий, вдосконалений інструмент оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення повнолітніми суб’єктами пробації — FRAMe (Full Risk Assessment Method).
FRAMe покликаний оптимізувати процес оцінки ризиків, враховуючи досвід попереднього застосування та виклики сьогодення, зокрема пов’язані з травмуючими подіями в суспільстві. Він заснований на принципах доказовості, адаптивності, максимальної зрозумілості та відповідає євроінтеграційним зобов’язанням України.
З наступного року FRAMe замінить нині існуючі окремі форми оцінки ризиків, які використовуються під час досудової та наглядової пробації. Це дозволить уникнути розбіжностей у рівнях ризиків та забезпечить безперервність процесу ресоціалізації правопорушників.
Нова оцінка також забезпечить:
Підвищення точності прогнозів та ефективності індивідуальної роботи.
Зменшення повторної злочинності через своєчасне виявлення критичних факторів ризику.
Раціональне використання ресурсів — більше уваги буде приділятися тим, хто цього дійсно потребує.
Підвищення довіри до пробації з боку суспільства, судів та партнерів.
Протягом найближчих шести місяців відбуватиметься розробка, запровадження та пілотування нової оцінки ризиків в Єдиному реєстрі засуджених та осіб, узятих під варту. Також буде проводитись інтенсивне навчання персоналу пробації.
Цей крок є значним досягненням у реформуванні системи пробації України, що сприятиме більш ефективній роботі з повнолітніми суб’єктами пробації та їх успішній реінтеграції у суспільство.
Як прокоментувала заступник директора О. Суботенко: «Створення нового інструменту оцінки ризиків — це не просто оновлення інструкції. Це — стратегічна інвестиція в безпеку, справедливість і можливості змін.»