Співпраця пробації із системою виконання покарань у фокусі норвезько-українського проектуСпівпраця пробації із системою виконання покарань у фокусі норвезько-українського проекту
 Директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук з 26 до 30 травня 2019 року перебував з навчальним візитом у Норвегії. Також участь у цій поїздці взяли: заступник начальника Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України Олег Торкунов, генеральний директор Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України Юлія Зайченко, начальник управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру у місцях несвободи Генеральної прокуратури України Вячеслав Свірець, керівник NORLAU Проекту Пробації Віллі Гілл та експерт Проекту Сірі Фйортофт.
 Навчальний візит став можливим у рамках реалізації проекту NORLAU Норвезькі радники з питань верховенства права в Україні, Проект Пробації, та має на меті ознайомлення з системою виконання покарань у Західному Регіоні Норвегії для посилення співпраці між системою виконання покарань та органами пробації в Україні через удосконалення соціально-виховної роботи із засудженими для їх підготовки до звільнення та ресоціалізації після звільнення.
 Довідково: На сьогодні Виправна служба Норвегії працює під керівництвом Директорату виправної служби, діяльність якого координується Міністерством юстиції та громадської безпеки.
Директорат виправної служби управляє п’ятьма регіональними офісами, що забезпечують діяльність 43 установ виконання покарань, 17 офісів пробації та двох відділів роботи з наркозалежними правопорушниками у містах Бергені та Осло.
 Про загальні принципи роботи і конкретні завдання, що стоять перед Виправною службою Західного Регіону Норвегії та України, у форматі обміну досвідом українські фахівці поспілкувалися із директором Виправної служби Західного Регіону Норвегії Пером Сігур Ваге та його заступником Кетіл Евйен, а також колишнім керівником прокуратури та суддею апеляційного суду області Хорделанд Волтером Вангбергом.
 У рамках навчального візиту українська делегація відвідала центр з реабілітації наркозалежних, колонію Б’єргвіна та установу у м. Вік, де мала можливість ознайомитися із прогресивним режимом, фазою підготовки до звільнення, моделлю імпорту, особливостями співпраці між колонією та пробацією, поспілкуватися із персоналом та засудженими в цих установах.
«Не зважаючи на тривале спілкування з норвезькими партнерами у рамках проекту пробації NORLAU, Норвегія продовжує дивувати нас не лише казковою красою природи та національної культури, але й неймовірними стандартами роботи системи правосуддя!
Поспілкувавшись із представниками Виправної служби Норвегії, суддями та прокурорами, побачивши систему інтегрованих послуг для засуджених, не віриться що в цій країні були проблеми з перенаповненням в’язниць, неузгодженості між гілками системи правосуддя, іншого бачення місії Виправної служби, ніж безпека суспільства та іншої реакції суспільства на правопорушення як спрямування усіх необхідних ресурсів на реабілітацію правопорушників для обрання ними життя без злочинів після відбуття покарання», – зазначає керівник Державної установи «Центр пробації Олег Янчук.
 Зокрема, концепцією діяльності Виправної служби Норвегії є «Дієва виправна служба – безпечніше суспільство». Основними цінностями, що характеризують та покращують стиль роботи Виправної служби з правопорушниками, партнерами і колегами, є відкритість, повага, професіоналізм та цілеспрямовані зусилля.
 Кожна з перелічених цінностей має конкретне наповнення та зміст. Відкритість забезпечується через сприяння поширенню знань виправної служби, сприйняття нових ідей та думок, залучення громадськості до співпраці. Повага базується на визнанні досвіду та ролі усіх учасників процесу виконання покарань, індивідуальних особливостей, прийняття спільних рішень. Професіоналізм орієнтований на здійснення соціальної місії служби за високими етичними стандартами, компетентність, що базується на знаннях, надійність та чесність. Цілеспрямовані зусилля складаються з гордості за свою роботу, допитливості та орієнтованості на розвиток, ініціативності та прийняття відповідальності.
 Стратегія розвитку Виправної служби реалізується через забезпечення безпечного та цілеспрямованого виконання покарань (безпека, взаємодія); належного співвідношення кількості та якості (нарощування потенціалу); можливостей навчання та орієнтації служби на майбутнє (культура, навички); надійного робочого середовища з високим потенціалом (організація та контроль, керівництво, співробітництво).
Такі навчальні візити є цінними для українських фахівців та сприяють реформуванню національної системи кримінальних покарань на основі міжнародних стандартів та кращих практик.