Підсумки пробація – 2021: соціально-виховна робота з суб’єктами пробаціїПідсумки пробація – 2021: соціально-виховна робота з суб’єктами пробації
Олена Суботенко, заступник директора Державної установи «Центр пробації»: «Успішність ресоціалізації засуджених безпосередньо залежить від соціально-виховної роботи та індивідуального підходу до кожного клієнта пробації. Удосконалюючи психологічні та корекційні програми, підвищуючи фаховість працівників та впроваджуючи нові інструменти пробації, ми сприяємо попередженню вчиненню засудженими повторних правопорушень».
 Протягом 2021 року з урахуванням актуальних потреб забезпечено вдосконалення інструментів пробації:
 створено додатковий модуль для пробаційної програми «Попередження вживання ПАР»;
 продовжено навчання кураторів для ефективної реалізації пробаційних програм;
 в Єдиному реєстрі засуджених та осіб, узятих під варту, впроваджено додатковий модуль «Індивідуальний план» та відпрацьовано алгоритм заповнення повної форми оцінки ризиків у підсистемі «Касандра».
 На кінець року у кожному підрозділі пробації є сертифікований куратор з реалізації заходів 4-х затверджених спеціалізованих пробаційних програм.

 В цілому після проходження однієї з 4-х нині затверджених пробаційних програм позитивні зміни в житті відбулися у 98% клієнтів пробації. При цьому дві третини таких осіб продемонстрували високий рівень досягнення мети програми, решта – середній.

 Для професійного розвитку працівників пробації:
 видано методичний посібник щодо реабілітації осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання психоактивних речовин;
 у рамках українсько-норвезького проєкту NORLAU Проект Пробації створено ресурс для забезпечення безперервності підвищення професійної компетентності персоналу «Навчання тренерів» (ТоТ).
 Однак найбільш вагомим досягненням для забезпечення сталого розвитку національної системи пробації є створення сектору психологічної допомоги та інновацій в пробації (так звана «Ресурсна лабораторія») як унікального майданчика для:
 накопичення і поширення досвіду психологічної роботи;
 вдосконалення інструментів пробації та розроблення інноваційних підходів для роботи з клієнтами пробації;
 тренінгової платформи з метою акумулювання тренерського досвіду та забезбечення безперервного професійного розвитку персоналу пробації.
У 2022 році плануємо:
 Аналіз оцінок ризиків відносно клієнтів пробації, яким повідомлено про підозру у вчиненні повторного правопорушення.
 Розроблення методичного посібника про особливості соціально-виховної роботи з клієнтами пробації.
 Дослідження ефективності пробаційних програм шляхом проведення аналізу позитивних змін в особистості та поведінці правопорушників у період проходження таких програм.
 Створення і розвиток бази тренерів, менторів і психологів-консультантів.
 Розвиток ресурсу для акумуляції та поширення найкращих практик психологічної допомоги в органах пробації.
 Розроблення або оновлення пробаційних програм з урахуванням актуальних причин вчинення кримінальних правопорушень (визначення криміногенних потреб) та особливостей окремих цільових груп засуджених (учасники АТО, кривдники).
 Апробація інструментів внутрішньої комунікації, покликаних виявляти та задовольняти інформаційні потреби персоналу пробації.