Військовий облік жінок: чи пакувати валізи на військову службу працівницям органів пробації?Військовий облік жінок: чи пакувати валізи на військову службу працівницям органів пробації?
7 грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони України № 313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних», яким було розширено перелік спеціальностей та професій, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних.
Раніше до нього входили працівники медичної сфери. Тепер же перелік професій поповнили юристки, програмістки, фотографині, кухарки, фінансистки та навіть бібліотекарки і ще близько 100 різних професій (текст наказу та перелік професій – за посиланням http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/RE37188.html). Виключення становлять жінки непридатні до проходження військової служби за станом здоров’я або старші 60 років. Наявність дітей не впливає на ситуацію.
Чи означає це, що жінки мають проходити військову службу в армії? – Ні.
 Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлює, що жінки можуть бути призвані на військову службу лише у воєнний час. Стосуватиметься їх і заборона виїзду з країни у воєнний час. У мирний час вони можуть піти на військову службу лише добровільно.
Чи означає це, що жінкам треба вже від сьогодні йти до центрів комплектування і ставати на облік? – Ні.
 Законодавство не встановлює ніяких строків для постановки жінок на військовий облік. 23 грудня відбувся брифінг представників Міністерства оборони України, під час якого було оголошено строк постановки жінок на військовий облік – до кінця 2022 року. Проте, в нормативних документах цей строк ніде не закріплено.
Ймовірно, процедура постановки на облік частково спроститься за допомогою використання системи «Дія», а можливо треба буде йти до центру комплектування особисто. Поки що алгоритм невідомий.
Міністерство оборони України обіцяє розробити його найближчим часом. В самому ж Наказі №313 встановлено строк – 6 місяців. І жінкам доведеться проходити медичну комісію, а за її результатами буде прийматися рішення, чи буде жінка постановлена на військовий облік.
 Чи будуть у жінок, які не дотримаються вимог закону і не стануть на військовий облік, проблеми? – Будуть.
 Перш за все можливі проблеми з працевлаштуванням. Відтепер, роботодавець зобов’язаний контролювати наявність в жінок документів, що підтверджують взяття їх на військовий облік. Крім того, за ухиляння від постановки на військовий облік на жінку може бути накладене адміністративне стягнення, а саме – штраф у розмірі від 510 грн. до 850 грн. за перше порушення або у розмірі від 850 грн. до 1700 грн. за повторне порушення протягом року або порушення в особливий період. Разом із цим, може бути застосована і кримінальна відповідальність у вигляді штрафу від 5100 грн. до 8500 грн або виправних робіт на строк до одного року, у випадку, якщо жінка буде ухилятися від постановки на військовий облік навіть після отримання нею попередження від державних органів України.
 Що робити роботодавцям?
 Роботодавці мають проконтролювати, щоб жінки, які працюють на підприємстві і мають спеціальність/професію, визначену в наказі Міністерства оборони України № 313, стали на військовий облік та отримали відповідні документи. Якщо жінка лише працевлаштовується, роботодавець має перевірити у неї наявність таких документів.
Чи будуть проблеми у роботодавців, які не дотримаються вимог закону? – Так.
 Для них передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 3400 грн до 5100 грн за перше порушення та від 5100 грн до 8500 грн за повторне порушення. Також для роботодавців передбачено додаткові санкції в Кодексі законів про працю України, а саме – штрафи у розмірі мінімальної заробітної плати (станом на 01.01.2022 – 6500 грн) за кожне порушення.
 Звертаємо увагу на те, що органи державної влади України мають шість місяців на приведення нормативно-правових актів у зв’язку з новими положеннями про військовий облік, тому варто чекати додаткові роз’яснення і можливі зміни.
 За матеріалами статті https://www.pravda.com.ua/columns/2021/12/29/7318877/
 Інформує уповноважений з гендерних питань – радник керівника Державної установи «Центр пробації»