Протягом десяти років пробація в Україні пройшла шлях від пілотних ініціатив у дієву державну службу, що забезпечує підтримку для змін у поведінці правопорушників і зміцнює громадську безпеку. У Полтаві відбувся регіональний форум «10 років. Пробація України: майбутнє зараз», де представники влади, судової системи, громадських організацій, місцевих підприємств і волонтери обговорили досягнення, виклики та перспективи розвитку пробації.
«Пробація стала не просто альтернативою покарання, вона стала шансом змінити своє життя людям, які оступилися, зберегти роботу та родинні стосунки. За цей час близько мільйона громадян отримали можливість встати на шлях виправлення без ізоляції до суспільства», – наголосила заступник директора Державної установи «Центр пробації» Тетяна Кічата.
“Хотілось би відзначити ефективну та дієву роботу Центру пробації на Полтавщині. У нинішніх умовах, особливо під час війни, соціалізація є надзвичайно важливою – вона допомагає зберігати ментальне здоров’я людей і гарантувати дотримання прав кожного.” – зазначив Дмитро Романов, начальник Полтавської районної військової адміністрації.
Під час регіонального форуму на Полтавщині обговорили ключові питання:
– Пробація: складові ефективності
– Співпраця задля якісної досудової пробації
– Взаємодія поліції з Центром пробації – партнерство задля безпеки
– Ювенальна превенція та ювенальна пробація – дієві приклади успішної співпраці
– Соціальна підтримка суб’єктів пробації та їх інтеграція у громаду
Форум став важливою платформою для обміну досвідом, підбиття підсумків і планування подальших спільних кроків.
«Найбільший економічний ефект, звичайно, принесли особи, які відбували покарання у виді громадських робіт. Більше 10 тисяч годин за рік було відпрацьовано. І економічний ефект складає більше 1,2 млн грн гривень. Крім економічного ефекту, це можливість самих суб’єктів пробації залишатися з родиною, залишатися в громаді, працювати і сплачувати податки» – розповів начальник філії Центру пробації у Полтавській області, Левченко Станіслав.
Захід проведено за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів, Міністерства юстиції та безпеки Нідерландів, нідерландського Центру міжнародно-правового співробітництва (Center for International Legal Cooperation) у рамках проєкту «Справедлива, прозора та підзвітна система кримінального правосуддя в Україні» та Міністерства юстиції України.
Попереду ще два регіональні форуми під назвою «10 років: пробація – майбутнє зараз», які відбудуться у Вінниці та Тернополі, завершальним стане Міжнародний форум у Києві 22 травня.