Олег Янчук, директор Державної установи «Центр пробації», взяв участь у заході щодо презентації експертного аналізу проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей кримінальної відповідальності осіб, які вчиняють правопорушення у звʼязку із наявністю залежності від наркотичних та інших психоактивних речовин, а також організації реабілітації таких осіб».
Метою законопроєкту є запровадження ефективних правових механізмів, які дозволять знизити рівень злочинності в державі, обумовленої психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання психоактивних речовин, зокрема, передбачаючи в окремих випадках можливість проходження медико-психологічної реабілітації від наркозалежності як альтернативи покаранню для винних у вчиненні нетяжких кримінальних правопорушень.
Оскільки даний законопроєкт передбачає участь уповноважених органів з питань пробації в реалізації зазначених механізмів, то були обговорені питання їх дієвості, а також необхідність комплексного підходу до створення таких механізмів з урахуванням необхідних людських та матеріальних ресурсів в системі пробації.
Передбачається, що прийняття даного законопроєкту стане також поштовхом для розвитку в Україні ефективних державних і місцевих програм медико-психологічної реабілітації осіб із залежністю, а також профілактики таких розладів серед дітей, що позитивно вплине на запобігання вчиненню правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів і психоактивних речовин та із залежністю від таких речовин.
У межах заходу, також відбулося обговорення поточних проблем ефективної медико-психологічної допомоги особам із залежністю в Україні, які вчинили кримінальні правопорушення, як виклику для забезпечення безпекової складової держави й протидії повторній злочинності. Попри те, що всі учасники відмітили значущість такої реформи для майбутнього України, вони також погодились, що є певний обсяг питань, які потребують доопрацювання та додаткових дискусій для досягнення мети закону, у разі його прийняття, та усунення ризиків невиконання цього закону.
Довідково: Експертний аналіз зазначеного проєкту Закону України (реєстр. № 5715 від 29.06.2021), підготовлено у межах діяльності Міжнародної групи Ради Європи зі співробітництва з питань наркотиків і залежності (Група Помпіду), під егідою спільного проєкту «Європейський Союз і Рада Європи працюють разом для підтримки вʼязничної реформи в Україні плюс – SPERU+» і проєкту Ради Європи «На шляху до більш гуманних умов тримання під вартою та скорочення числа повторних правопорушень в Україні (DECOPRIS)» консультантами Ради Європи.