Підсумки пробація – 2021: наглядова пробаціяПідсумки пробація – 2021: наглядова пробація
Віктор Васюк , заступник директора Державної установи «Центр пробації»: «Пробація по своїй суті є реалізацією законних прав та інтересів тих, хто перебуває у конфлікті з законом. Судом індивідуально для кожного встановлюються певні обмеження та визначаються чіткі умови й обов’язки виконання кримінального покарання без ізоляції від суспільства. При цьому клієнти пробації відбувають покарання в громаді, мають можливість проживати та спілкуватися з родиною, працювати і при підтримці працівників пробації вирішувати проблеми, що призвели до вчинення злочину».
 Протягом 2021 року покарання без позбавлення волі відбувало понад 116 тисяч правопорушників.
 79% відсотків осіб отримали реальне (тюремне) покарання та були звільнені від відбування покарання та залишені в громаді з випробуванням.
98 із 100 осіб не вчинили нових злочинів під час перебування на пробації та виправдали довіру судів щодо можливості виправлення без ізоляції від суспільства.
 Пробація – це не пробачення злочину і не можливість уникнути покарання!
 1309 засуджених свідомо не виконували обов’язки та ухилялися від відбування покарання без позбавлення волі. За клопотанням працівників пробації їх притягнуто до відповідальності та забезпечено принцип невідворотності покарання за вчинене правопорушення.
 Розшукано та розпочато виконання визначених судом заходів щодо 2-х тисяч осіб, які ухилялися від виконання покарання.
 Пробація – це не соціальна служба і не відокремлене відомство. Співпраця з іншими державними та неурядовими інституціями сприяє роботі з клієнтами пробації.
 У березні 2021 року наказом Міністерства юстиції України та Міністерства фінансів України затверджено Порядок надання Державною податковою службою України інформації, необхідної для здійснення контролю за додержанням порядку та умов відбування покарання особами, засудженими до позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та до виправних робіт.
 За підтримки проєкту «Заради життя» у м. Київ та Київській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Полтавській, Черкаській і Чернігівській областях запроваджено модель індексного тестування клієнтів пробації на ВІЛ. Своєчасне виявлення проблеми та кваліфіковане консультування щодо подальшого лікування – це реакція на одну з найпоширеніших проблем засуджених.
 У найближчій перспективі:
 буде вирішена проблема вилучення посвідчення водія у засуджених до позбавлення права керувати транспортними засобами;
 із прийняттям законів про розвиток системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності буде запроваджено новий вид кримінального покарання – пробаційний нагляд.