Відновне правосуддя — новий підхід реагування на злочин, вчинений неповнолітніми



Відновне правосуддя — новий підхід реагування на злочин, вчинений неповнолітніми
📌Конференція, присвячена презентації результатів реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення», відбулася у Києві, 12 жовтня 2021 року.
 
✅Захід було спрямовано на обговорення досягнень у рамках Програми відновлення, а також визначення шляхів її вдосконалення та розвитку.
 
👩‍💼🙍‍♂️У конференції взяли участь: фахівці системи безоплатної правової допомоги, ювенальні прокурори, адвокати-медіатори, судді, психологи, представники органів пробації та громадських організацій.
 
☝️Особлива увага під час заходу приділялася компоненту ресоціалізації підлітків, які беруть участь у програмах відновлення.
 
✍️Зазначений проєкт тривав з 2019 до 2021 року. Його реалізовували у шести областях, а саме: Миколаївській, Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській та Харківській. Розробили спеціальну покрокову процедуру, яка давала можливість підліткам у законний спосіб не потрапити у кримінальний процес, а згодом – у в’язницю.
 
✅Шанс змінити своє життя отримали біля 200 осіб, 158 підлітків звільнили від кримінальної відповідальності, а у 50-ти – справа ще у суді. Для розуміння масштабів злочинів на конференції наводились приклади правопорушень, вчинених дітьми. Так один хлопчина вкрав мішок вугілля, другий – викопав ялинку, дівчинка винесла з магазину косметику. Мотиви, що ними рухали: хотів обігріти домівку, бажав прикрасити квартиру, сподівався порадувати маму.
 
📊Під час конференції був представлений звіт щодо реалізації даного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» та презентовані приклади успішного застосування Програми. Серед розглянутих питань: «Ресоціалізація, як компонент відновного правосуддя», «Медіація, як складова Програми, «Розгляд у судовому засіданні справ за участі неповнолітніх, які пройшли Програму».
 
📈Також учасниками обговорено можливість розширення умов застосування Програми відновлення, перегляд строків медіації для неповнолітніх, які вчинили кримінальні проступки.
 
✅Досвід впровадження Програми відновного правосуддя був досить успішним. Тому на його основі розроблено законопроєкт 5617 — про юстицію, дружню до дитини.
 
🔶Учасники конференції сподіваються, що незабаром він стане законом і зафіксує позитивні зміни у правосудді для неповнолітніх.
 
Повну версію конференції можна переглянути за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=X4UhrtS9naw
 
#актуально_пробація