Поради для клієнтів пробації
Після винесення судового рішення про призначення покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, пробаційного нагляду, обмеження волі або про звільнення від відбування покарання з випробуванням радимо не чекати виклику до органу пробації, а звернутися самостійно за місцем проживання
Відповідно до законодавства суб’єкти пробації зобов’язані з’являтися до органу пробації за викликом.
Виклик до органу пробації може:
1. вручатися особисто;
2. надсилатися через національного оператора поштового зв’язку України;
3. окрім того, клієнт пробації може викликатися телефонним зв’язком або з використанням інших технічних засобів електронних телекомунікацій.
Не прибуття за викликом до органу пробації, а також не виконання інших обов’язків, покладених судом та визначених законом може призвести до:
1. засудження та призначення нового покарання за ухилення від відбування покарання у виді штрафу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, пробаційного нагляду;
2. направлення для відбування покарання у виді позбавлення або обмеження волі, осіб, яких судом було звільнено від відбування покарання з випробуванням;заміни покарання у виді штрафу на покарання у виді громадських робіт, виправних робіт або позбавлення волі.
Під час першого відвідування органу пробації клієнту пробації необхідно мати документи:
1. що посвідчують особу та громадянство (паспорт громадянина України паспорт громадянина України для виїзду за кордон, паспорт громадянина іншої країни тощо);
2. що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус (посвідчення водія, посвідка на постійне проживання, картка мігранта, посвідчення біженця тощо);
3. реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);
4. довідку з місця роботи.
У разі зміни місця проживання необхідно повідомити орган пробації до фактичної зміни або протягом 3-х днів після зміни у письмовій формі. Під час дії воєнного стану або загрози поширення епідемії, пандемії або надзвичайної ситуації можна повідомити про зміну місця проживання з використанням технічних засобів електронних комунікацій (телефоном, електронною поштою, текстовим повідомленням з використанням мобільного зв’язку).
Засудженим до пробаційного нагляду та звільненим від відбування покарання з випробуванням у разі покладання обов’язку судом, а також засудженим до заборони обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт заборонено виїжджати за межі України без погодження з органом пробації.
Якщо вас звинувачено у вчиненні нетяжкого або тяжкого злочину, за який нижня межа санкцій не перевищує п’ять років позбавлення волі, працівник пробації має зібрати інформацію про вас та відобразити її у спеціальному документі. Цей документ називається досудова доповідь.
Доповідь ґрунтується на аналізі умов життєдіяльності особи, її історії правопорушень у минулому, умов виховання, соціального оточення, соціально-побутових проблем, стосунків у сім’ї, способі проведення вільного часу, наявності алкогольної чи наркотичної залежності, даних про фізичне та психічне здоров’я тощо.
Цей документ може допомогти суду прийняти виважене рішення щодо застосування до особи альтернативного покарання, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й повну інформацію про особу, яка підозрюється у його вчиненні, дізнатися про обставини життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин. Досудова доповідь приймається судом до уваги.
Важливо пам’ятати, що досудова доповідь, насамперед не є доказом винуватості обвинуваченої особи, а має на меті надати суду незалежну, всебічну характеристику особи
Працівник органу пробації є незалежною особою, яка, надасть суду необхідну інформацію про обвинуваченого. Під час зустрічей працівник пробації буде задавати вам питання про ваше особисте життя, поведінку, роботу (навчання), стосунки з близькими, друзями та іншими людьми, матеріальне становище та про ваше ставлення до певних життєвих подій і обставин. Працівник органу пробації використовує різні методи збору інформації про особу правопорушника. Він має роз’яснити вам ваші права та обов’язки, ознайомити з порядком підготовки досудової доповіді та умовами участі у підготовці цього документу.
Ви маєте право:
1. отримувати роз’яснення щодо підготовки та використання досудової доповіді;
2. відмовлятися від участі у підготовці досудової доповіді;
3. брати участь у підготовці досудової доповіді, надавати працівнику пробації інформацію, необхідну для підготовки такої доповіді;
4. заявляти відвід працівнику пробації, який складає досудову доповідь. Відвід може бути заявлений, якщо є сумніви у неупередженості працівника пробації.
5. подавати зауваження та уточнення. Якщо працівник пробації не погодиться з вашою точкою зору, то ви можете викласти зауваження письмово і вони будуть надані до суду разом з досудовою доповіддю.
6. ознайомлюватися з текстом досудової доповіді. До направлення досудової доповіді до суду працівник пробації викличе вас для ознайомлення з її змістом.
Для підготовки досудової доповіді працівник пробації має право спілкуватися з найближчим оточенням обвинуваченого: рідні, друзі, колеги, інші особи, які знайомі з ним, а також отримувати інформацію з інших джерел: матеріалів кримінального провадження, місця роботи, або навчання, проживання, тощо.
Інформація, що буде надана для підготовки досудової доповіді, захищається законом. З нею може ознайомитися лише обмежене коло осіб: працівник пробації, суддя, прокурор, захисник та потерпілий.
Складення досудової доповіді про неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років здійснюється з урахуванням вікових та психологічних особливостей неповнолітнього.
Неповнолітній обвинувачений викликається до органу пробації разом з його батьками або іншими законними представниками. Бесіда з неповнолітнім обвинуваченим проводиться у присутності хоча б одного з його батьків або інших законних представників.
Неповнолітній обвинувачений, його батьки або інші законні представники ознайомлюються зі змістом інформації, зазначеної в описі бесіди, під підпис.
(Наказ Міністерства юстиції України від 27.01.2017 №200/5 «Про затвердження Порядку складення досудової доповіді»)
Документ, що посвідчує особу. За наявності документи про освіту, про одруження, про народження дітей, про наявні пільги.