Навчання персоналу


Працівники пробації – це особлива категорія персоналу кримінальної юстиції. В європейських країнах працівників пробації називають «соціальними юристами», адже такий працівник повинен знати і основи юриспруденції, які дозволяють йому виконувати процедурні рішення, брати участь у кримінальному процесі, у виконанні покарань (кримінально-виконавче право, процесуальне право), і мати навички комунікації з засудженими.

Українські працівники пробації отримують як юридичну, так і соціально-психологічну підготовку. Хоча система роботи з суб’єктами не виключає можливості за необхідності залучення більш глибоких спеціалістів зі сфери психології та соціальної роботи.

В Україні навчання персоналу пробації організоване за програмами, що були розроблені за участю міжнародних експертів. Вони передбачають навчання навичкам здійснення мотиваційного інтерв’ювання, просоціального моделювання, які необхідні соціальному психологу, навчання деяким навичкам когнітивно-поведінкового втручання.

На даний час в Україні функціонує майже 600 підрозділів служби пробації, а це понад 3 тисячі працівників з юридичною, соціологічною, психологічною та педагогічною освітою.
Наразі створено проєвропейську систему навчання персоналу пробації – у двох Центрах підвищення кваліфікації (Білоцерківський та Дніпровський Центри) за новими навчальними програмами (в 2017 році навчено 550 працівників новим методикам і інструментам пробації, що застосовуються в Європі і Канаді, з початку 2018 року – майже 600 працівників).

Питання підготовки кураторів з реалізації пробаційних програм визнано пріоритетним у розбудові системі пробації України на наступне півріччя. Натепер підготовлено 204 куратори зі 164 уповноважених органів з питань пробації. У липні поточного року 575 судів вже поінформовано про затверджені пробаційні програми та наявність підготовлених фахівців для реалізації заходів, передбачених пробаційними програмами.

В рамках проекту «Експертна підтримка врядування та економічного розвитку» (EDGE) у 2018 році Державна установа «Центр пробації» у взаємодії з Проектним офісом Міністерства юстиції з питань пробації провели 11 тренінгів та супервізій для персоналу уповноважених органів з питань пробації, у яких брали участь понад 150 працівників.

В цілому працівник пробації має бути координатором між учасниками кримінального процесу (органів суду та прокуратури), а також громадським сектором, представники якого можуть надати кваліфіковану допомогу в залежності від потреб правопорушника.

 

Навчально-методичний посібник «Комунікативні навички та мотиваційне інтерв’ювання. Методичні рекомендації персоналу органу пробації та Державної кримінально-виконавчої служби України»

Основи професійної діяльності персоналу органу пробації