За сприяння Європейського Союзу видано Методичні рекомендації щодо оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення повнолітніми особамиЗа сприяння Європейського Союзу видано Методичні рекомендації щодо оцінки ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення повнолітніми особами

Це стало можливим у рамках реалізації проекту «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні (Pravo-Justice)».

Розміщені у виданні матеріали призначені для отримання знань щодо методики якісного виявлення та оцінювання ризиків, властивих правопорушникам. У посібнику розкрито теоретичні та практичні аспекти застосування оцінки ризиків, які необхідні для її ефективного впровадження у практичну діяльність.

Оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення – це новий інструмент пробації, що має на меті встановлення повної інформації про особу, яка вчинила злочин, обставини вчинення злочину та фактори, що сприяли таким діям.

Оцінка ризиків дозволяє визначити проблеми у житті людини, над усуненням яких необхідно працювати, аби запобігти повторному вчиненню злочину, а також визначити ставлення правопорушника до злочину й міру його безпеки для суспільства, що є важливим фактором при визначенні міри покарання. Відповідно, оцінка ризиків необхідна для використання під час виконання завдань, передбачених Законом України “Про пробацію”, що постають перед органом пробації у процесі досудової та наглядової пробації.

Цей інструмент було розроблено з урахуванням міжнародного досвіду використання системи оцінки правопорушників OASys (Offender Assessment System – Великобританія), що базується на відповідних багаторічних дослідженнях.
В Україні відповідний наказ Міністерства юстиції України про затвердження Методичних рекомендацій проведення й аналізу отриманих у такий спосіб даних було підписано наприкінці червня 2018 року.

Впровадження у діяльність пробації оцінки ризиків є важливим кроком на шляху розбудови сучасного органу пробації та наближує Україну до відповідності стандартів, викладених у Правилах Ради Європи з пробації.

Щойно надруковане видання найближчим часом буде передано до регіональних філій Центру пробації для практичного використання. Окрім того, зазначені посібники буде передано у навчальні заклади, що здійснюють підготовку та перепідготовку персоналу органів пробації, та Національну школу суддів України, з якою Центром пробації досягнуто домовленостей про співпрацю.