«Пробація в дії: перспективний погляд»«Пробація в дії: перспективний погляд»
Це – вектор розмови учасників круглого столу, що відбувся 23 грудня 2021 року на базі новоствореного модельного офісу пробації у м. Київ.
Участь у заході взяли керівники багатьох структурних підрозділів Міністерства юстиції України, Державної установи «Центр пробації», Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, представники Офісу Генерального прокурора України, Київської міської державної адміністрації, міжнародних проєктів та партнерських організацій, волонтери пробації.
Олена Висоцька, заступниця Міністра юстиції України, у своєму виступі щодо розвитку альтернативних видів покарань як частини реформи пенітенціарної системи поінформувала про основні напрями та очікувані результати від реалізації Стратегії реформування пенітенціарної системи до 2026 року. При цьому вона акцентувала увагу на важливості підтримки розроблених ініціатив з боку колег та партнерів і подякувала присутнім за спільну роботу.
У свою чергу, Олег Янчук, директор Державної установи «Центр пробації», поінформував учасників круглого столу про основні досягнення Центру пробації за підсумками 2021 року та пріоритети на 2022 рік.
Серед досягнень керівник Центру пробації зазначив про:
 створення модельних офісів пробації (створених у рамках бюджетних видатків, а також за участі органів місцевого самоврядування та при підтримці міжнародних проєктів);
 матеріально-технічне забезпечення працівників пробації;
 навчання реєстраторів та роботу (внесення особових справ) з Єдиним реєстром засуджених та осіб, узятих під варту, під час дослідної експлуатації системи;
користь для громади від виконання клієнтами пробації покарань у виді громадських і суспільно корисних робіт, а також штрафів;
 неухильність від виконання покарань без позбавлення волі та ефективність покарань без ізоляції від суспільства;
 можливості для реалізації права обвинувачених на участь у складанні досудової доповіді;
 сприяння засудженим, які звільняються з місць позбавлення волі, у вирішенні питань про місце проживання, працевлаштування, соціальний супровід або соціальний патронаж.
Окремо Олег Янчук зазначив про партнерство, що сприяє розвитку пробації в Україні. Так, наразі експертну підтримку Центру пробації надають міжнародні партнери з ЄС, Канади, Норвегії, Нідерландів, США.
Окрім того:
 171 (29 %) підрозділів у 22 областях України включено до регіональних цільових програм;
 990 активних громадян представляють волонтерську мережу пробації;
 майже 3 тисячі державних та неурядових організацій становлять партнерську мережу підрозділів пробації для вирішення криміногенних факторів засуджених, які перебувають на обліку пробації.
В цілому, протягом 2021 року по обліку органів пробації пройшло понад 116 тисяч осіб, засуджених до покарань без позбавлення волі. На даний час на обліку перебуває 63 тисячі засуджених, що вдвічі більше, ніж засуджених у місцях позбавлення волі.
98 із 100 осіб, які відбували покарання в громаді, не вчинили нових злочинів під час перебування на пробації.
Ефективній «виправній» роботі з клієнтами пробації сприяють і новостворені модельні офіси пробації, які є інструментом пробації, а не просто приміщенням. Учасники круглого столу мали можливість ознайомитися з особливостями модельного офісу в м. Києві, на базі якого функціонуватиме Святошинський районний відділ пробації.
Представники партнерських організацій, які долучилися до заходу, відзначили позитивні досягнення у зміцненні національної системи пробації.
Дякуємо всім учасникам за співпрацю та зацікавленість у розвитку пробації!
Фотозвіт заходу – за посиланням: https://www.facebook.com/media/set/?vanity=probation.ua…
Презентація директора Державної установи «Центр пробації» – за лінком: https://docs.google.com/…/1mVrfF2flhyjkB074KUv7…/edit…