Інформує уповноважений з гендерних питань – радник директора Державної установи «Центр пробації»Інформує уповноважений з гендерних питань – радник директора Державної установи «Центр пробації»

Щорічно 18 вересня Україна та світ відзначають Міжнародний день рівної оплати праці

Жінки в багатьох країнах світу отримують за аналогічну роботу набагато меншу заробітну плату, ніж чоловіки, оскільки жінки частіше йдуть на лікарняні та відпустки по догляду за дитиною (дітьми).

В Україні гендерний розрив в оплаті праці становить майже 19 %. І хоча цей показник є нижчим за світовий, він  більший, ніж в багатьох країнах ЄС.

Як зазначив Уповноважений з прав людини Павло Лубінець, основними причинами гендерного розриву в оплаті праці в нашій країні є систематична дискримінація та недооцінка праці жінок.

Але Україна активно працює над тим, аби забезпечити рівну оплату праці на національному рівні.  Долучившись у 2020 році до міжнародної ініціативи Партнерство Біарріц та коаліції EPIC, Україна зобов’язалася зменшити розрив в оплаті праці чоловіків та жінок та крок за кроком, навіть в умовах триваючої війни працює над реалізацією цієї мети.

Аби сприяти змінам ухвалено низку нормативно-правових актів, зокрема:

  • реформовано законодавство в сфері соціальних відпусток, пов’язаних із народженням дитини та доглядом за нею;
  • запроваджено відпустку при народженні дитини, що надається, зокрема, батьку дитини;
  • ухвалені зміни до законодавства про військовослужбовців надавши рівні можливості матері та батьку, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період тощо.

А 15 вересня 2023 року Уряд України ухвалив комплексну Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року, яка,

зокрема, спрямована на досягнення таких цілей:

  • удосконалення законодавства про рівну оплату праці;
  • створення сприятливих умов для подолання стереотипів і дискримінації щодо професій за ознакою статі;
  •   створення сприятливих умов для зручного поєднання сімейних і професійних обов’язків.

Більше інформації про Стратегію за покликанням –

https://www.kmu.gov.ua/news/uriad-skhvalyv-natsionalnu-stratehiiu-podolannia-hendernoho-rozryvu-v-oplati-pratsi-v-ukraini-na-period-do-2030-roku