Щорічно 18 вересня Україна та світ відзначають Міжнародний день рівної оплати праці
Жінки в багатьох країнах світу отримують за аналогічну роботу набагато меншу заробітну плату, ніж чоловіки, оскільки жінки частіше йдуть на лікарняні та відпустки по догляду за дитиною (дітьми).
В Україні гендерний розрив в оплаті праці становить майже 19 %. І хоча цей показник є нижчим за світовий, він більший, ніж в багатьох країнах ЄС.
Як зазначив Уповноважений з прав людини Павло Лубінець, основними причинами гендерного розриву в оплаті праці в нашій країні є систематична дискримінація та недооцінка праці жінок.
Але Україна активно працює над тим, аби забезпечити рівну оплату праці на національному рівні. Долучившись у 2020 році до міжнародної ініціативи Партнерство Біарріц та коаліції EPIC, Україна зобов’язалася зменшити розрив в оплаті праці чоловіків та жінок та крок за кроком, навіть в умовах триваючої війни працює над реалізацією цієї мети.
Аби сприяти змінам ухвалено низку нормативно-правових актів, зокрема:
- реформовано законодавство в сфері соціальних відпусток, пов’язаних із народженням дитини та доглядом за нею;
- запроваджено відпустку при народженні дитини, що надається, зокрема, батьку дитини;
- ухвалені зміни до законодавства про військовослужбовців надавши рівні можливості матері та батьку, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період тощо.
А 15 вересня 2023 року Уряд України ухвалив комплексну Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року, яка,
зокрема, спрямована на досягнення таких цілей:
- удосконалення законодавства про рівну оплату праці;
- створення сприятливих умов для подолання стереотипів і дискримінації щодо професій за ознакою статі;
- створення сприятливих умов для зручного поєднання сімейних і професійних обов’язків.
Більше інформації про Стратегію за покликанням –

