Центри ювенальної пробації


В рамках реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні створено окрему організаційну структуру для забезпечення ювенальної пробації.

Це 14 центрів ювенальної пробації (Дніпро, Кривий Ріг, Запоріжжя, Мелітополь, Маріуполь, Київ, Житомир, Львів, Рівне, Одеса, Миколаїв, Харків, Кропивницький, Полтава), діяльність яких забезпечує персонал в кількості чотирьох осіб: начальник, інспектор, соціальний працівник, психолог. Персонал, який працює з неповнолітніми, постійно проходить підвищення кваліфікації за спеціально розробленою програмою.

Перевагою пробації відносно неповнолітніх є те, що їх ресоціалізація і виправлення проводиться в громаді, без ізоляції від суспільства, відриву від сім”ї, що дозволяє запобігти травматичного впливу як в умовах перебування в місцях позбавлення волі.

Основною ідеєю таких центрів для дітей є надання послуг комплексної допомоги відповідно до криміногенних потреб неповнолітніх, які перебувають в конфлікті із законом. Тобто виявлення проблемних питань у всіх сферах життя (сім”я, освіта, дозвілля, стосунки з друзями, особисті якості, ставлення до вживання ПАР, готовність до змін у способі життя) та вжиття відповідних заходів у рамках індивідуальної соціально-виховної роботи.

У рамках цієї моделі неповнолітнім клієнтам пробації також надано можливість безкоштовно вивчати англійську мову.

Завдяки застосуванню індивідуального підходу до вирішення проблем неповнолітніх та усуненню факторів, що сприяли скоєнню ним правопорушення, можна максимально зменшити ризики повторної злочинності та ув’язнення таких осіб. Статистика свідчить, що лише 1,65% неповнолітніх, які перебували на обліку органів пробації та отримували допомогу в центрах ювенальної пробації, повторно вчинили злочини. 

Спеціально для роботи з неповнолітніми з урахуванням вікових особливостей розроблено спеціальні інструменти пробації: оцінку ризику вчинення повторного кримінального правопорушення, досудову доповідь, пробаційні програми.

«Філософія» покарання неповнолітніх за кримінальні правопорушення полягає в наданні якісних послуг із максимальним охопленням таких осіб пробаційними та іншими спеціально розробленими програмами, коли ув’язнення застосовується лише як крайній захід.

Пробація щодо неповнолітніх здійснюється органом пробації спільно з органами і службами у справах дітей, спеціальними установами та закладами, що здійснюють їх соціальний захист і профілактику правопорушень. Також до суспільно-виховної роботи з такими особами можуть залучатися їхні батьки або законні представники.

Отже, в уповноважених органів з питань пробації є достатньо ресурсів та механізмів для охоплення зазначеної кількості підоблікових різними видами соціально-виховної роботи. А для підвищення професійної компетенції співробітників, які працюють з неповнолітніми, впроваджується у життя спеціальна навчальна програма.