Чоловіки і жінки – співробітники органів пробації, які сьогодні боронять Україну у складі ЗСУ, мають рівні права на відпустку по догляду за дитиноюЧоловіки і жінки – співробітники органів пробації, які сьогодні боронять Україну у складі ЗСУ, мають рівні права на відпустку по догляду за дитиною
17 серпня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо рівних можливостей матері і батька, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період» від 29.07.2022 року № 2490-IX https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2490-20#Text .
Цим Законом внесено зміни до статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та, зокрема, передбачено, що надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток припиняється, крім відпустки
– військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами;
– відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в разі якщо дитина потребує домашнього догляду – тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку (якщо обоє батьків є військовослужбовцями, – одному з них за їх рішенням);
– відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.
Метою Закону є забезпечення рівних можливостей військовослужбовців – матері та батька на догляд за дитиною та поєднання військової служби із сімейними обов’язками; усунення законодавчих прогалин, які обмежують права чоловіка на відпустку для догляду за дитиною; створення передумови для посилення ролі батька у процесі вихованні дітей та розвитку відповідального батьківства в Україні.
Батьки дитини повинні самостійно вирішувати питання реалізації права на відпустку для догляду за дитиною, зважаючи на їхні індивідуальні сімейні обставини. Така думка є законодавчо визначеним у ст. 141, 157 СК України, де вказано, що мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини й усі питання щодо виховання дитини вирішуються батьками спільно.
Національні НПА, які забезпечують право на батьківські відпустки узгоджуються, зокрема, з:
• Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи № 2079 (2015) «Рівність і спільна батьківська відповідальність: роль батька»;
• Директивою 2010/18/EU від 08 березня 2010 року про імплементацію переглянутої рамкової угоди щодо батьківської відпустки (ст. 424, додаток XL Угоди про асоціацію між Україною та ЄС).
У свою чергу, Центр пробації забезпечує право на соціальні відпустки рівно як жінкам, так і чоловікам, саме тому на сьогодні у Центрі пробації у відпустці по догляду за дитиною віком до 3х років перебувають як жінки, так і чоловіки.
За матеріалами порталу «Вища школа адвокатури НААУ»
Інформує уповноважений з гендерних питань – радник керівника Державної установи «Центр пробації»