11 лютого, у рамках діяльності Групи з питань удосконалення законодавства у сфері застосування альтернативних санкцій відбулась робоча зустріч представників Центру пробації та експертів Norlau Probation Project Проект Пробації.
Від Центру пробації участь у зустрічі взяли: заступник начальника відділу міжнародного співробітництва Artem Babak та начальник відділу оцінювання ефективності пробації Дмитро Тимошечкін.
Позицію міжнародних партнерів представили радник з правових питань Проекту NORLAU Anna Taranenko та експерт Проекту NORLAU Torolv Groseth.
У спільному обговоренні також взяли участь керівник експертної групи координації політики в сфері юстиції Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України Viktor Gorlenko, Державний експерт експертної групи координації політики в сфері юстиції Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України Оксана Заєць, а також заступник начальника відділу нагляду за додержанням законів при виконанні кримінальних покарань та пробації управління нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру у місцях несвободи Генеральної прокуратури України Вячеслав Руденко, головний спеціаліст Управління інформаційної та комунікаційної діяльності Верховного Суду Михайло Вайнагій.
Про особливості запровадження альтернативних санкції у країнах Європи, а також ефективне покарання та реабілітацію правопорушників розповів експерт Проекту NORLAU Торольв Грусет. У свою чергу Віктор Горленко, керівник експертної групи координації політики в сфері юстиції Директорату повідомив про необхідність впровадження електронного моніторингу в Україні як складової програми реформ. Реалізація проекту запланована на 2020 рік в якості альтернативи утриманню не лише підозрюваних, а й засуджених та умовно-достроково звільнених осіб. Основною метою нововведення є економія на утриманні засуджених за дрібні та невеликої тяжкості злочини.
Заступник начальника відділу міжнародного співробітництва Центру пробації Артем Бабак презентував присутнім найкращі європейські практики застосування електронного моніторингу на прикладі латвійського досвіду, який, наприкінці минулого року, вивчали представники Директорату стратегічного планування та європейської інтеграції Міністерства юстиції України, а також Центру пробації під час навчального візиту до Латвійської Республіки. Під час перебування у Латвії делегація провела робочі зустрічі з керівництвом і фахівцями Міністерства юстиції Латвії, Служби пробації Латвії та Центру електронного моніторингу.
Наостанок експерти висловили впевненість, що застосування електронного моніторингу позитивно вплине на засуджених, які будуть відбувати своє покарання на волі, а не у в’язниці, що сприятиме їх виправленню та зменшить кількість рецидивів.
Довідково. У рамках Робочої групи з удосконалення законодавства з питань альтернативних санкцій, що буде створена, під “амбрелою” Мін’юсту на прохання NORLAU Проекту Пробації, і до якої увійдуть майже 30 представників органів державної влади, міжнародних проектів, неурядових організацій та наукових і освітніх закладів, планується підготовка проекту документа щодо передумов і перспектив впровадження електронного моніторингу в Україні стосовно суб’єктів пробації.