19 травня 2021 року Директор Державно установи “Центр пробації” Олег Янчук завершив процедуру підписання трьохстороннього Меморандуму про розвиток співробітництва між Директоратом національної пробації Міністерства юстиції Румунії, Директоратом Виправної служби Норвегії і Державною установою “Центр пробації”.
Метою румунсько-українського співробітництва за підтримки Королівства Норвегії передбачається вивчення досвіду у сфері застосування кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі (альтернативних санкцій), зокрема застосування громадських робіт, що буде здійснюватися через обмін досвідом, надання консультацій, організації семінарів, конференцій, візитів делегацій тощо.
Актуальність установлення такого прямого співробітництва є на часі, враховуючи нові зареєстровані 12 квітня 2021 року у Верховній Раді України законопроектів за реєстр. №5359 і №5360, які передбачають розвиток системи пробації, збільшення альтернатив позбавленню волі та створення умов для зниження рецидивної злочинності.
Підписання документа відбувалося у ході роботи Координаційного комітету Проекту Пробації NORLAU (Норвезькі радники з питань верховенства права в Україні) під головуванням Олени Висоцької, заступника Міністра юстиції України, та Сірі Фйортофт, керівника Проекту Пробації NORLAU. Під час заходу також обговорювали результатами діяльності Проекту Пробації NORLAU, проблемні питання і перспективи спільної роботи.
Нагадуємо, що установлення двостороннього міжвідомчого співробітництва з питань громадських санкцій і заходів (пробації) під “парасолем” Норвезького Уряду з країнами Балтії і Дунайського регіону стало доброю традицією.
Перший Меморандум про розвиток співробітництва за підтримки Норвегії підписано 9 травня 2019 року між Державною установою “Центр пробації” і Державною службою пробації Латвії. Результатом такого співробітництва стало підготовка першого проекту Концепції для впровадження електронного моніторингу в Україні. Крім цього установлено системні контакти між пробаціонерами Латвії і України з питань розвитку волонтерського руху в пробаційній службі.
У планах Центр пробації продовжуватиме створювати передумови для установлення нових каналів двостороннього співробітництва у сфері громадських санкцій і заходів (пробації) з іншими державами Східної Європи.
Таке партнерство залишається актуальним з огляду на необхідність продовження приведення діяльності української пробації до європейських стандартів і кращих практик на шляху реформування правоохоронних органів на принципах верховенства права, що передбачено статтями статями 4, 6, 14 Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Саме так ми робимо суспільство безпечнішим з урахуванням національних інтересів.
Довідково:
Українська пробація має відповідати критеріям пробації держав-членів ЄС щонайменше у політичній і законодавчій площинах. Це обумовлено Копенгагенськими критеріями 1993 року, що визначають прозорі умови євроінтеграції країн кандидатів для членства у Європейському Союзі, охоплюючи формально три сфери: політичну, економічну і законодавчу.
Політичне рішення є – у 2015 році був прийнятий Закон України “Про пробацію” у пакеті євроінтеграційних законопроектів. Модернізація ж української пробації продовжується здійснюватися за підтримки міжнародних проєктів та єкспертів Канади, Норвегії, Нідерландів, Латвії, США, інших країн ЄС та Великобританії, які відіграють важливу роль під час підготовки законодавчих ініціатив, а також розробки нових та удосконаленні діючих інструментів пробації для роботи із суб’єктами пробації.
Відділ міжнародного співробітництва
Центр пробації
Влад Клиша