Науковці, практики та експерти підготували для пробаціонерів методичні рекомендації щодо роботи з особами, які зловживають алкоголем та наркотиками.
Метою розроблених рекомендацій є допомога кураторам, які впроваджують пробаційну програму «Попередження вживання психоактивних речовин» з особами, які зловживають алкоголем та наркотиками, щоб зробити їхню роботу більш усвідомленою, заснованою на вмотивованості учасника до змін, а отже – більш ефективною.
Пробаційна програма «Попередження вживання психоактивних речовин» була затверджена та впроваджується у роботі з клієнтами пробації вже третій рік поспіль. Водночас, на початку 2021 року за ініціативи Державної установи «Центр пробації» за підтримки канадського Проєкту SURGe («Супровід урядових реформ в Україні», Alinea International), що є проєктом міжнародної технічної допомоги, який реалізується компанією Alinea International та фінансується Урядом Канади, було проведено дослідження щодо реалізації усіх пробаційних програм, затверджених на даний час.

За результатами дослідження визначено, що найбільше складнощів у кураторів пробаційних програм виникає з упровадженням саме пробаційної програми «Попередження вживання психоактивних речовин». Серед причин, на думку самих кураторів, є:

потреба у додаткових знаннях з тематики психоактивних речовин (далі – ПАР), а саме щодо їх сутності, класифікації, специфіки впливу на здоров’я людини, особливостей формування залежності;

складнощі з адаптацією матеріалів програми до роботи з особами, які мають алкогольну залежність, та тими, хто вчинив ДТП у стані сп’яніння;

брак вмотивованості клієнтів до проходження пробаційної програми.

У відповідь на окреслені проблемні питання і було розроблено Методичні рекомендації з питань впровадження пробаційної програми з особами, які зловживають алкоголем та наркотиками, «Попередження вживання ПАР» (для використання з неповнолітніми та повнолітніми суб’єктами пробації).

До розроблення рекомендацій долучилися практики – директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук та його заступниця Олена Суботенко; кандидатка педагогічних наук, старша програмна експертка Проєкту SURGe, виконавча директорка ГО «Всеукраїнський громанський центр «Волонтер» Тетяна Журавель, а також психолог, монітор з прав людини, відомий експерт з питань реабілітації осіб, які вживають ПАР, консультант Проєкту SURGe Артем Осипян.
Рекомендації направлено на всі філії Центру пробації для використання їх персоналом підрозділів у практичній діяльності. Окрім того, ознайомитися з документом можна на сайті «Пробація України» за посиланням: