Удосконалення методів та інструментів виправлення і ресоціалізації засуджених



Удосконалення методів та інструментів виправлення і ресоціалізації засуджених
Науковці, практики та експерти підготували для пробаціонерів методичні рекомендації щодо роботи з особами, які зловживають алкоголем та наркотиками.
ℹМетою розроблених рекомендацій є допомога кураторам, які впроваджують пробаційну програму «Попередження вживання психоактивних речовин» з особами, які зловживають алкоголем та наркотиками, щоб зробити їхню роботу більш усвідомленою, заснованою на вмотивованості учасника до змін, а отже – більш ефективною.
Пробаційна програма «Попередження вживання психоактивних речовин» була затверджена та впроваджується у роботі з клієнтами пробації вже третій рік поспіль. Водночас, на початку 2021 року за ініціативи Державної установи «Центр пробації» за підтримки канадського Проєкту SURGe («Супровід урядових реформ в Україні», Alinea International), що є проєктом міжнародної технічної допомоги, який реалізується компанією Alinea International та фінансується Урядом Канади, було проведено дослідження щодо реалізації усіх пробаційних програм, затверджених на даний час.
🔎 За результатами дослідження визначено, що найбільше складнощів у кураторів пробаційних програм виникає з упровадженням саме пробаційної програми «Попередження вживання психоактивних речовин». Серед причин, на думку самих кураторів, є:
📌 потреба у додаткових знаннях з тематики психоактивних речовин (далі – ПАР), а саме щодо їх сутності, класифікації, специфіки впливу на здоров’я людини, особливостей формування залежності;
📌 складнощі з адаптацією матеріалів програми до роботи з особами, які мають алкогольну залежність, та тими, хто вчинив ДТП у стані сп’яніння;
📌 брак вмотивованості клієнтів до проходження пробаційної програми.
✍️ У відповідь на окреслені проблемні питання і було розроблено Методичні рекомендації з питань впровадження пробаційної програми з особами, які зловживають алкоголем та наркотиками, «Попередження вживання ПАР» (для використання з неповнолітніми та повнолітніми суб’єктами пробації).
👥 До розроблення рекомендацій долучилися практики – директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук та його заступниця Олена Суботенко; кандидатка педагогічних наук, старша програмна експертка Проєкту SURGe, виконавча директорка ГО «Всеукраїнський громанський центр «Волонтер» Тетяна Журавель, а також психолог, монітор з прав людини, відомий експерт з питань реабілітації осіб, які вживають ПАР, консультант Проєкту SURGe Артем Осипян.
Рекомендації направлено на всі філії Центру пробації для використання їх персоналом підрозділів у практичній діяльності. Окрім того, ознайомитися з документом можна на сайті «Пробація України» за посиланням: