Спільна мета: забезпечення ефективної боротьби з домашнім насильством та насильством щодо жінок.
ООН Жінки в Україні: «Збройний конфлікт, примусове переміщення, втрата доходів та роботи – все це може стати тригером для збільшення гендерно зумовленого насильства щодо жінок».
З 2014 року триває збройна агресія російської федерації проти України, яка спричинила значну шкоду як країні в цілому, так і безпосередньо її громадянам. Сьогодні, одним з наслідків війни росії проти України є збільшення випадків домашнього насильства та насильства за ознакою статі, що фіксується міжнародними гуманітарними/правозахисними організаціями, службами ООН та Уповноваженого ВР України з прав людини, а також Національною поліцією України (статистичні дані та коментарі експертів – за посиланнями: https://gbvaor.net/sites/default/files/2022-06/ukraine-gbv-sdr-27522-final-format-amended-ukr.pdf; https://life.liga.net/poyasnennya/article/kak-jenschinam-zaschititsya-ot-nasiliya-onlayn-i-oflayn-chto-delat-dlya-nakazaniya-obidchika).
З метою консолідації зусиль різних державних інституцій та громадського сектору щодо забезпечення ефективної боротьби з домашнім насильством та насильством щодо жінок 20 червня 2022 року Верховна Рада підтримала ратифікацію «Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами».
Органи пробація України є важливою частиною механізму системи правосуддя, які забезпечують реалізацію заходів із запобігання та протидії насильству над жінками і домашньому насильству: органи пробації контролюють виконання вироку суду щодо відбування особою громадських робіт, а також проходження правопорушником, звільненим від відбування покарання з випробуванням, пробаційної програми (низки заходів, направлених на зміну мислення і поведінки особи).
Пробаціонерами фіксується активна динаміка осіб, притягнених до відповідальності за вчинення домашнього насильства: якщо протягом 2019 року по обліку органів пробації пройшло 67 осіб, засуджених за статтею 126¹ ККУ (домашнє насильство), то за підсумками 2021-го зафіксовано 962 таких випадки.
Станом на 01.07.2022 р. до уповноважених органів з питань пробації надійшло на виконання 30 судових рішень відносно кривдників (ст. 126-1 КК України), на яких судом покладено обов’язок виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою.
Із 2018 року органами пробації в роботі використовуються такі пробаційні програми як «Зміна прокримінального мислення», «Подолання агресивної поведінки», «Попередження вживання психоактивних речовин» та «Формування життєвих навичок», які є однаковими за метою і завданнями, але відрізняються механізмами та інструментами реалізації при роботі з дорослими чи неповнолітніми суб’єктами пробації.
З огляду на актуальність для України проблеми гендерно зумовленого і домашнього насильства в органах пробації вже апробована та впроваджується нова пробаційна програма: «Попередження домашнього насильства». Метою цієї програми є досягнення позитивних змін у поведінці суб’єкта пробації через розвиток у нього/неї ненасильницьких поведінкових моделей, навичок саморегуляції психоемоційних станів, управління гнівом й агресивною поведінкою, формування установок рівності та партнерства.
Виконання правопорушниками пробаційних програм забезпечують куратори пробаційних програм – працівники органів пробації, які пройшли відповідне навчання. (інфографік – кількість кураторів)
Важливо, що органи пробації можуть використовувати для реалізації завдань пробаційної програми такі ресурси як волонтери пробації та партнерські організації, що проводять мотиваційні бесіди з правопорушниками, надають підтримку та практичну допомогу у вирішенні життєвих проблем, які і призвели до вчинення кримінального правопорушення. (інфографік – кількість волонтерів і банк ресурсів)
Тож, хоча Стамбульську конвенцію Україною офіційно ратифіковано лише кілька місяців тому, у пробації вже впроваджено та ефективно використовуються описані вище інструменти для подолання насильства стосовно жінок і домашнього насильства, що, крок за кроком, робить життя у наших громадах безпечнішим!
Інформує
уповноважений з гендерних питань –
радник керівника Державної установи «Центр пробації»
Олена СУБОТЕНКО