Синхронізація соціально-виховних інструментів пробаціїСинхронізація соціально-виховних інструментів пробації

У світі пробація існує вже більше 200 років, але для України це відносно нова система, адже Закон «Про пробацію» був ухвалений у 2015 році.

Пройшовши шлях у 8 років, можна впевнено сказати, що наша пробація розвивається з урахуванням європейських стандартів, сучасних інструментів роботи з правопорушниками та кращих міжнародних практик застосування альтернативних санкцій (альтернативних ув’язненню видів покарань).

І невід’ємним елементом пробації як у світі, так і в Україні є нагляд за правопорушником. Але нагляд не лише як контрольна функція, а й як засіб консультування суб’єкта пробації, надання допомоги і мотивації.

У жодній країні світу ніхто не може гарантувати, що соціально-виховна робота з правопорушниками забезпечить 100% утримання суб’єктів пробації від вчинення нового правопорушення. Не існує жодного інструменту, який би гарантував такий вплив на правопорушника, проте є різні способи впливу на особу, що доводять високу ефективність.

І на новому етапі розвитку української пробації інструменти соціально-виховної роботи із суб’єктами пробації поєднано в єдиний синхронізований механізм: відповідно до штатного розпису Державної установи «Центр пробації», затвердженим Міністерством юстиції України 15.03.2023 (зі змінами від 15.06.2023) у Центрі пробації утворений відділ соціально-виховної роботи з суб’єктами пробації, пробаційних програм та взаємодії з волонтерами пробації, до складу якого тепер входить сектор по взаємодії з волонтерами пробації та громадськими організаціями.

До основних завдань цього відділу віднесено здійснення координації діяльності щодо реалізації соціально-виховної роботи з суб’єктами пробації, пробаційних програм, взаємодії з волонтерами пробації та громадськими організаціями.

Чому ці зміни на краще для пробації в цілому, для безпеки громад та, власне, для правопорушника?

Перш за все, органи пробації не є надавачами послуг, працівники органів пробації, як сканери, визначають проблему, що призвела особу до скоєння правопорушення і створюють план дій щодо подолання правопорушником життєвих негараздів, а також здійснюють контроль за виконанням правопорушником покарання, визначеного судом. Інструменти пробації, що використовуються працівниками у процесі соціально-виховної  роботи із засудженими різноманітні. Це пробаційні програми, оцінка ризику вчинення повторного правопорушення, індивідуальне планування тощо.

Пробаціонери консультують та здійснюють іншу діяльність, передбачену законодавством, але працівників у пробації по всій Україні трохи за 2,5 тисячі, а осіб, що перебувають на обліку органів пробації щороку – близько 60 тисяч.

Саме тут на допомогу органам пробації приходить громада – волонтери пробації з числа активних місцевих мешканців та партнерські організації різних форм власності.

Волонтерська та партнерська мережа пробації – це додатковий ресурс, інструмент для ефективної діяльності пробації у виконанні своїх функцій; для суб’єкта пробації – це можливість отримати повний спектр допомоги.

І відсьогодні ці інструменти синхронізуються у Центрі пробації в єдиний злагоджений механізм, коли працівники по всій Україні матимуть повну актуальну картину щодо можливості використання потужностей громади для здійснення необхідного соціально-виховного впливу на правопорушника, а інструменти пробації будуть ефективно доповнювати один одного.