Профілактика соціально небезпечних хвороб в центрі уваги працівників пробації: як працює консультаційний кабінет в рамках проекту «Заради життя» у м. Кропивницький



Профілактика соціально небезпечних хвороб в центрі уваги працівників пробації: як працює консультаційний кабінет в рамках проекту «Заради життя» у м. Кропивницький

За даними фахівців, щороку з місць позбавлення волі звільняються 30—50 тисяч громадян, які несуть загрозу інфікування практично всім, з ким контактуватимуть — якщо не лікуватимуться. Експерти стверджують, що якщо залишити ситуацію, як є, через п’ять-сім років вона погіршуватиметься в геометричній прогресії. При тому вже сьогодні практично кожен українець ризикує бути інфікованим соціально небезпечними захворюваннями від колишніх ув’язнених. Для туберкульозу зона ризику — громадський транспорт, ВІЛом і гепатитами можна заразитися через незахищений статевий акт та ін’єкції. Після звільнення мало ув’язнених стають на облік у туберкульозні та наркологічні диспансери чи центри СНІДу.
У липні 2018 року на базі органів пробації м. Кропивницький було розпочато реалізацію проекту «Serving Life» («Заради життя»), що має на меті зменшення темпів поширення ВІЛ, гепатиту С та туберкульозу серед засуджених, ув’язнених та осіб, які перебувають на обліку в органах пробації.
Відповідно, було підписано угоду про співпрацю та розроблено алгоритм взаємодії служби пробації, КНП «Кіровоградський обласний центр профілактики та боротьби зі СНІДом Кіровоградської обласної ради», КНП «Кіровоградський обласний протитуберкульозний диспансер Кіровоградської міської ради» та Кіровоградського обласного відділення Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/ СНІД», а також облаштовано консультаційний кабінет на базі міського органу з питань пробації в м. Кропивницький.
Наразі діяльність вищевказаного кабінету націлена не лише на клієнтів пробації, які перебувають на обліку, а й на осіб, звільнених з місць позбавлення волі.
Адже варто зазначити, що забезпечення безперервного догляду та створення умов для соціального супроводу хворих людей на ВІЛ/СНІД, туберкульоз та вірусний гепатит С, які мають проблеми з законом, – єдиний шлях зупинити епідемію зараження серед суб’єктів пробації та осіб, які щойно звільнилися з місць позбавлення волі, та надати їм необхідну спеціалізовану медичну допомогу, убезпечити життя та здоров’я не лише працівника уповноваженого органу пробації, а й суспільства в цілому .