ПРОБАЦІЯ ВІДНОСНО НЕПОВНОЛІТНІХ


Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пробацію» пробація щодо неповнолітніх – це пробація стосовно осіб віком від 14 до 18 років.

Крім загальних наглядових заходів, у рамках соціально-виховної роботи, уповноважені органи з питань пробації додатково забезпечують:

– реалізацію заходів у рамках соціально-виховної роботи спільно з органами і службами у справах дітей спеціальними установами та закладами, що здійснюють їх соціальний захист і профілактику правопорушень;

– залучення неповнолітніх до навчання та здобуття ними повної загальної середньої освіти;

– залучення до соціально-виховної роботи батьків або законних представників, якщо виникає така потреба;

– обмеження спілкування з дорослими суб’єктами пробації шляхом встановлення окремих днів відвідування для неповнолітніх та повнолітніх суб’єктів пробації (у підрозділах, де на обліку перебувають обидві категорії);

– використання в роботі програм, методик та інструментів, призначених для неповнолітніх.

Уповноважені органи з питань пробації використовують такі інструменти для роботи з неповнолітніми суб’єктами пробації:

– оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення неповнолітніми (наказ Міністерства юстиції України від 03.12.2018 № 3787/5)

– пробаційні програми «Зміна прокримінального мислення», «Подолання агресивної поведінки», «Попередження вживання психоактивних речовин» (наказ Міністерства юстиції України від 11.06.2018 р. № 1797/5);

– пробаційна програма «Формування життєвих навичок» (наказ Міністерства юстиції України від 23.10.2019 р. № 3235/5)

Законодавчо установлені додаткові вимоги до досудової доповіді відносно обвинуваченого неповнолітнього, а саме зазначення інформації про вплив криміногенних факторів на поведінку неповнолітньої особи, а також рекомендації щодо заходів, спрямованих на мінімізацію ризику повторного вчинення неповнолітніми кримінальних правопорушень.

Впроваджено національну модель ювенальної пробації. В 14 містах (Дніпро, Кривий Ріг, Маріуполь, Житомир, Запоріжжя, Мелітополь, Київ, Кропивницький, Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Рівне, Харків) функціонують сектори ювенальної пробації, 9 з яких (Дніпро, Маріуполь, Житомир, Мелітополь, Київ, Львів, Миколаїв, Одеса, Харків) відкрито та облаштовано за сприяння уряду Канади.

Сектори ювенальної пробації розташовані в окремих приміщеннях та у більшості з них наявні кімнати для групових та індивідуальних занять з неповнолітніми, в яких проводяться консультації психолога сектору, пробаційні програми, культурно-масові та інші заходи спрямовані на профілактику правопорушень та досягнення цілей пробації. Діяльність таких секторів спрямована на реалізацію пробації щодо неповнолітніх, у ході здійснення якої виключено контакти із повнолітніми правопорушниками.

Модель ювенальної пробації демонструє стійкі позитивні результати у виді значно нижчого рівня рецидивної злочинності серед неповнолітніх, які перебувають на обліку секторів ювенальної пробації у порівнянні із загальними показниками серед неповнолітніх суб’єктів пробації по всій Україні.