Покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю має на меті в подальшому недопущення вчинення засудженими особами злочинів з використанням певних посад чи в результаті зайняття певною діяльністю. Дане покарання може бути призначене як основне, так і додаткове.
Засуджений до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю (ст. 34 Кримінально-виконавчого кодексу України) зобов’язаний:
- виконувати судове рішення;
- надавати на вимогу уповноваженого органу з питань пробації документи, пов’язані з виконанням даного покарання;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про місце роботи і проживання чи їх зміну;
- з’являтись за викликом до уповноваженого органу з питань пробації.
Засудженому забороняється без погодження з уповноваженим органом з питань пробації виїжджати за межі України.
З засудженими до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю уповноваженим органом з питань пробації проводиться соціально-виховна робота за індивідуальним планом з урахуванням оцінки ризиків повторного вчинення кримінальних правопорушень.
Власник підприємства, установи, організації за місцем роботи засудженого зобов’язаний звільнити засудженого з посади, яку він позбавлений права обіймати, або звільнити від виду професійної діяльності, займатися якою заборонено. Дозвіл на зайняття певним видом діяльності буде анульовано, а документ, що дає право займатися певним видом діяльності, вилучено органом, який надавав дозвіл (наприклад, керувати транспортними засобами – вилучається посвідчення водія).
Якщо місцезнаходження особи, засудженої до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю, невідоме працівник уповноваженого органу з питань пробації здійснює першочергові розшукові заходи.
Стосовно особи, яка ухиляється від відбування покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю, уповноважений орган з питань пробації надсилає матеріали до органів Національної поліції для відповідного реагування (відкриття нового кримінального провадження), на підставі статті 389 Кримінального кодексу України.