22 та 23 жовтня 2019 року відбулись міжвідомчі робочі зустрічі, присвячені обговоренню результатів реалізації заходів в рамках нідерландсько-українського проєкту МАТРА у пілотних підрозділах пробації.
До участі у зустрічах долучилися представники Центру пробації, прокуратури та суду, а також міжнародні експерти проєкту МАТРА та національні експерти Центру суддівських студій.
Під час зустрічей було представлено існуючу практику складання досудової доповіді та застосування альтернативних санкцій в Україні.
Окремому обговоренню підлягало питання реалізації відбування громадських робіт: експерти висловили позицію щодо внесення законодавчих правок з метою створення можливості їх застосування як додаткового виду покарань, що створило б можливості додаткового виправного та соціально-превентивного впливу, розширення переліку таких робіт та поглиблення співпраці з органами місцевого самоврядування для підвищення ефективності їх реалізації. Відмічено, що розширення застосування зазначеного інструменту дозволить продемонструвати громаді користь та переваги пробації.
Зокрема, представниками прокуратури було детально описано порядок затвердження угод про визнання винуватості та призначення засудженим покарання у виді громадських робіт.
Поряд із цим, начальником відділу досудової пробації Центру пробації Іриною Карандюк партнерам було представлено проєкт змін до галузевого законодавства, що перебуває на стадії розгляду. Ирина Карандюк висловила свої позитивні очікування щодо таких змін, адже вони покликані сприяти розширенню практики призначення громадських робіт. Голландські експерти також позитивно оцінили зазначену ініціативу.
В результаті активних обговорень, учасники зустрічей узгодили шляхи вдосконалення міжвідомчої взаємодії для підвищення її ефективності та подолання викликів, що постали на сьогодні.
Нагадаємо, що Нідерландсько-український проєкт МАТРА є міжнародним проєктом нетехнічної допомоги, що реалізується Центром міжнародного правового співробітництва (CILC, Нідерланди), Нідерландським Гельсінським комітетом (NHS) та Центром Суддівських студій (CJS, Україна).
Довгостроковою метою проєкту є більш справедливе і якісне відправлення правосуддя в Україні завдяки налагодженню роботи новоствореної системи пробації та сприянню індивідуалізованому підходу до вибору форми покарання.
Досягнення основної мети проєкту передбачає такі чотири середньострокові очікувані результати:
ширше застосування прокурорами та суддями альтернативних видів покарань за незначні злочини в пілотному регіоні;
зниження рівня рецидивізму та краща реінтеграція колишніх правопорушників у пілотному регіоні;
зростання підтримки пробації та альтернативних видів покарань серед жителів пілотного регіону;
відтворення успішних практик і підходів до пробації в інших регіонах України.
Проєкт реалізується в Київському регіоні із зосередженням в Деснянському та Голосіївському районах міста Києва, а у липні 2019 року до складу пілотних районів додано Васильківський район Київської області.
Активна фаза реалізації проєкту розпочалася у 2017 році. Завершується проєкт у червні 2021 року.