
У рамках реформи децентралізації влади, що триває в Україні з 2014 року, все більше функцій та повноважень центральних органів державної влади, переходить до органів місцевого самоврядування.

Формування ефективної і відповідальної місцевої влади є однією із беззаперечних передумов створення безпечного середовища для громадян України. В свою чергу, безпека суспільства є основною функцією пробації. Таким чином, ці два взаємопов’язані явища формують умови створення безпечного та здорового розвитку кожного окремого мешканця територіальної громади та суспільства в цілому.

У процесі реалізації завдань пробації, одним з питань в роботі працівників є реалізація заходів соціального патронажу відносно осіб, які відбували покарання у місцях позбавлення/обмеження волі. Особливістю цього напряму в діяльності пробаціонерів є те, що, як правило, за час відбування покарання відбувається розірвання майже усіх соціальних зв’язків особи із сім’єю та громадою. Працівникам установ виконання покарань та працівникам органів пробації доводиться сприяти таким особам не лише в пошуку роботи чи отриманні медичного обслуговування, а й забезпечувати реалізацію першочергових, гарантованих Конституцією України прав, а саме права на житло.

Враховуючи актуальність питання щодо пенітенціарної пробації, днями відбулась робоча зустріч начальника філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області
Руслан Щур із Регіональним координатором Уповноваженого ВРУ з прав людини у Вінницькій області Наталією Гурковською.
Під час зустрічі керівниками визначено та обговорено основні напрями із забезпечення реалізації прав та свобод громадян, які звільняються з місць позбавлення волі. Сторони дійшли згоди, що в умовах активної децентралізації влади, без більш активного залучення до цього процесу новостворених органів місцевого самоврядування, в подальшому, повноцінне забезпечення конституційних прав та свобод громадян є важкореалізованим, що може призвести до різкого підвищення рівня рецидивної злочинності та звести нанівець усі законодавчі ініціативи, що були в останні роки введені у цій сфері. Враховуючи це в подальшому заплановано організувати круглий стіл, за участі представників новостворених територіальних громад у Вінницькій області з метою залучення територіальних громад до швидкого вирішення пошуку житла та роботи засудженим, які звільняються з місць позбавлення волі.

Наталія Гурковська зауважила, що сприяння працівникам пробації у забезпеченні безпеки мешканців територіальних громад в реалізації їхніх конституційних прав та свобод є одним із пріоритетних напрямів в роботі Регіонального координатора Уповноваженого ВРУ з прав людини, а тому подальший розвиток співпраці із представниками уповноважених органів пробації має лише поглиблюватись та вдосконалюватися.

В свою чергу, Руслан Щур акцентував увагу на тому, що діяльність працівників пробації є надзвичайно корисною для мешканців територіальних громад, та є гарантією безпечного їх існування.

Було вирішено, що пріоритетним напрямом роботи регіонального керівництва, є організація та побудова більш ефективної моделі співпраці пробації та органів місцевого самоврядування, яка б дозволила працівникам на місцях повноцінно реалізовувати свої повноваження, громадянам, які звільняються з місць позбавлення волі – реалізовувати свої права, а громаді – мати безпечне середовище для своїх мешканців.