Аналіз зазначених законопроєктів було здійснено міжнародними консультантами Спільного проєкту «Європейський Союз та Рада Європи працюють разом для підтримки в’язничної реформи в Україні (SPERU)» на запит Міністерства юстиції України.
Фахівці Ради Європи, проаналізувавши законопроєкти, надали низку рекомендацій щодо положень законопроєктів з метою їхнього узгодження з Європейською конвенцією з прав людини, прецедентною практикою Європейського суду з прав людини та стандартами Ради Європи, а саме: Рекомендацією Rec(2006)2-rev Комітету Міністрів державам-членам про Європейські пенітенціарні правила та Рекомендацією CM/Rec(2010)1 Комітету Міністрів державам-членам про Правила Ради Європи про пробації.
У рамках обговорення Таня Ракушич-Хаджич, начальниця підрозділу з питань кримінального права Генерального Директорату з питань прав людини та верховенства права Ради Європи, зауважила, що процес реформування пенітенціарної системи є довгим і містить багато викликів, а також зазначила, що Рада Європи готова надавати фахову допомогу Україні у проведенні пенітенціарної реформи.
Андрій Костін, Голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, зауважив, що законопроєкти «Про пенітенціарну систему України» та «Про Дисциплінарний статут пенітенціарної служби України» включені в проєкт плану законопроєктної роботи ВРУ на 2021 рік. Окрім того він запевнив, що питання реформи пенітенціарної системи є на порядку денному Комітету і Комітет буде всіляко допомагати Міністерству юстиції щодо впровадження реформи пенітенціарної системи, яку суспільство очікує вже десятиріччя.
У свою чергу, Олександр Банчук, заступник Міністра юстиції України, наголосив, що Міністерство юстиції України буде сприяти тому, щоб рекомендації фахівців Ради Європи були максимально враховані під час доопрацювання текстів законопроєктів задля максимального відображення європейських стандартів.
Більше про основні акценти експертів та пропозиції для доопрацювання законопроєктів читайте нижче за посиланням