Нові роз‘яснення до кампанії декларування 2022


З 1 січня 2022 року розпочався черговий етап подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.

Відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» суб’єкти декларування зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за встановленою формою.

Для того, щоб було максимально комфортно розпочати кампанію декларування 2022 року Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) підготувало оновлену редакцію роз’яснень, що охоплює понад 200 найпоширеніших питань.

У роз’ясненнях можна знайти відповіді як на традиційні питання про те, як правильно декларувати спадщину, так і на ті, що почали виникати в декларантів лише минулого року: наприклад, чи потрібно декларувати «ковідну тисячу».

З роз’ясненнями можна ознайомитися в Базі знань НАЗК за посиланням.

У роз’ясненнях з’явилися відповіді на нові питання, що найчастіше надходять до НАЗК від декларантів. Зокрема, як дізнатися назву вашої територіальної громади для заповнення адресних блоків, як декларувати майно, яке ви взяли в лізинг, чи потрібно декларувати аліменти, та інші.

               З 1 грудня 2021 р. запрацювала нова форма декларації. У роз’ясненнях ви можете знайти як заповнювати змінені чи нові блоки, що з’явилися у формі. Наприклад, НАЗК розповідає, як правильно заповнити блок «Для ідентифікації за межами України», де потрібно буде декларувати документи для посвідчення особи за кордоном.

Для того, щоб ознайомитися з новими блоками та правилами їх заповнення, ви також можете скористатися Порядком заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що був затверджений наказом НАЗК 23.07.2021 р. № 449/21, та вступив у дію 01.12.2021 р. (розділ IV Правила заповнення розділів декларації).

Тому персоналу ДУ «Центр пробації» при заповненні декларацій рекомендуємо скористатися зазначеними роз’ясненнями та їх інформацією з метою забезпечення повноти та вчасності подачі декларацій про доходи за 2021 р.

ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО СУТТЄВІ ЗМІНИ В МАЙНОВОМУ СТАНІ

Наказом НАЗК від 23.07.2021 р. № 450/21  встановлено ПОРЯДОК інформування Національного агентства з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування, який набрав чинності 01.12.2021 р.

Серед змін у формі повідомлення до Розділу 8 (нематеріальні активи) добавлено підпункт «криптовалюта», в якому необхідно зазначити необхідну інформацію.

Інформування про суттєві зміни у майновому стані здійснюється суб’єктами декларування, які є службовими особами і займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єктами декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків.

СУТТЄВІ ЗМІНИ – отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня року (у 2022 р. дана сума складає 124, 050 грн.).

В даному випадку суб’єкт декларування у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Національне агентство.

Повідомлення подається незалежно від того, перебуває суб’єкт декларування в Україні чи за її межами.

Інформація про отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку членом сім’ї суб’єкта декларування не подається.

Якщо вартість майна, набутого у власність суб’єктом декларування, йому невідома, повідомлення не подається.

Якщо вартість майна перевищує 50 прожиткових мінімумів, але була сплачена частинами, розмір кожної з яких не перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 01 січня відповідного року, повідомлення подається після переходу права власності на таке майно.

Про дохід, що був нарахований, але не сплачений (не отриманий), не повідомляється.