Уповноважені органи з питань пробації під час виконання покладених на них завдань взаємодіють з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, громадськими організаціями та волонтерами.
Згідно із Законом України «Про пробацію», основним завданням волонтерів пробації є сприяння органу пробації у здійсненні нагляду за засудженими та проведенні з ними соціально-виховної роботи. Свої повноваження волонтери пробації здійснюють під керівництвом персоналу органу пробації.
Порядок здійснення діяльності волонтерів пробації визначено у Положенні про організацію діяльності волонтерів пробації, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 17.01.2017 року № 98/5.
Протягом 2018 року 124 уповноважені органи з питань пробації у 19 областях України співробітничали із 265 волонтерами, які надавали допомогу 2367 суб’єктам пробації. Наразі в усіх областях України активізовано роботу щодо залучення волонтерів до роботи з особами, які перебувають у конфлікті із законом.
Відповідно, для врегулювання питань, що виникають під час співробітництва з такими представниками громадянського суспільства, було розроблено типовий договір та готуються методичні рекомендації щодо залучення та організації діяльності волонтерів до роботи уповноважених органів з питань пробації.
При цьому значну увагу спрямовано на захист персональних даних суб’єктів пробації, права та обов’язки волонтерів, а також можливість зміни волонтера пробації у роботі з конкретним суб’єктом пробації за вмотивованою заявою останнього.
Окрім того, у рамках реалізації проекту ЄС «Pravo-Justice» за сприяння міжнародного експерта Валері МакНерні в Івано-Франківській та Дніпропетровській областях розпочато впровадження пілотного проекту з розвитку волонтерства в пробації України та поліпшення співробітництва уповноважених органів з питань пробації з громадськими організаціями.
Міжнародний експерт уже мала можливість поспілкуватися із представниками влади та громадьких інституцій в Івано-Франківській області, а на цьому тижні відвідає Дніпропетровську область.
У подальшому за участі експерта планується розробити Стратегію розвитку волонтерства в пробації, визначити принципи діяльності волонтера, добору та навчання таких осіб, критерії моніторингу оцінки ефективності діяльності волонтерів у пробації та Стратегії в цілому.
Розбудова системи ефективного менеджменту діяльності волонтерів пробації є важливою складовою розвитку національної системи пробації та одним із завдань Паспорту: реформа пенітенціарної системи та пробації, затвердженого рішенням колегії Міністерства юстиції України від 29.03.2018 року.