Така можливість з’явилася завдяки реалізації проєкту «Заради життя: якісні інтегровані послуги з ВІЛ, туберкульозу та вірусного гепатиту С для людей у конфлікті з законом», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та впроваджується міжнародною організацією РАТН у партнерстві з Всеукраїнською благодійною організацією «Мережа організацій, що працюють у пенітенціарній сфері» та ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій».
З метою ефективного впровадження такої новації (самотестування правопорушниками на ВІЛ оральними слинними тестами) 19-20 травня 2021 року Микола Гагаркін, голова правління ВБО «Мережа організацій, що працюють у пенітенціарній сфері», та Наталія Кожан, консультант проєкту «Заради життя», ВБО «Мережа організацій, що працюють у пенітенціарній сфері», провели для працівників філії Центру пробації у Миколаївській області, Первомайського, Вознесенського та підрозділів пробації Миколаєва робочі зустрічі з тренінговими заняттями.
Участь у заходах також взяли виконавча директорка громадської організації «Пенітенціарна ініціатива» Олена Чуприна, яка вже багато років поспіль є надійним партнером підрозділів пробації міста Миколаєва й Миколаївщини, та Ірина Жевнерова, координатор пілотного проєкту з самотестування.
Начальник філії Центру пробації в Миколаївській області Олег Вдовиченко зосередив увагу учасників заходів на результативності роботи консультативних кабінетів, які функціонують у підрозділах пробації міста Миколаєва з квітня 2018 року в рамках проєкту «Заради життя».
Зокрема, він зазначив, що саме завдяки плідній співпраці з громадськими організаціями, відповідальному ставленню до реалізації проєкту «Заради життя» всіх залучених працівників вдалося збільшити показник клієнтів пробації, протестованих на ВІЛ, а також підвищити їх рівень розуміння важливості профілактичних заходів для попередження інфікування.
У рамках нового проєкту 400 клієнтів пробації матимуть змогу безкоштовно, оперативно, анонімно та самостійно перевірити наявність у себе вірусу імунодефіциту людини. Оральний тест отримають правопорушники, у яких після заповнення скринінгової анкети буде виявлено підозру на ВІЛ-інфекцію та які відмовляються від проходження тестування на ВІЛ у консультативному кабінеті, або ж якщо на базі підрозділу відсутній кабінет консультування.
Попередньо працівники пробації пройдуть відповідну підготовку для надання професійних консультацій та проведення інструктажу для клієнтів пробації.
Пробація дбає про покращення життя клієнтів пробації в усіх його аспектах. Адже ми розуміємо, що здорова людина буде прагнути покращувати своє життя та не завдавати шкоди життю інших людей. Щиро дякуємо нашим партнерам за підтримку та додаткові можливості для змін.