Працівники пробації – це особлива категорія персоналу кримінальної юстиції. В європейських країнах працівників пробації називають «соціальними юристами», адже такий працівник повинен знати і основи юриспруденції, які дозволяють йому виконувати процедурні рішення, брати участь у кримінальному процесі, у виконанні покарань (кримінально-виконавче право, процесуальне право), і мати навички комунікації з засудженими.
В Україні навчання персоналу пробації організоване за програмами, що були розроблені за участю міжнародних експертів. Вони передбачають навчання навичкам здійснення мотиваційного інтерв’ювання, просоціального моделювання, які необхідні соціальному психологу, навчання деяким навичкам когнітивно-поведінкового втручання.
На даний час в Україні функціонує 576 підрозділів служби пробації, а це понад 3 тисячі працівників з юридичною, соціологічною, психологічною та педагогічною освітою.
Наразі створено проєвропейську систему навчання персоналу пробації – у двох Центрах підвищення кваліфікації (Білоцерківський та Дніпровський) за новими освітніми програмами навчено: в 2017 році – 550 працівників, 2018 році – 918, 2019 році – 599, 2020 році – 43, за 9 місяців 2021 року – 106 працівників новим методикам і інструментам пробації, що застосовуються в Європі і Канаді.
Питання підготовки кураторів з реалізації пробаційних програм залишається одним із важливих на шляху розбудови системи пробації України.
На даний час підготовлено 1064 кураторів, які забезпечують реалізацію зоходів передбаченою пробаційною програмою.
У рамках проєкту «Експертна підтримка врядування та економічного розвитку» (EDGE) Державна установа «Центр пробації» у взаємодії з Проектним офісом Міністерства юстиції з питань пробації провели ряд тренінгів та супервізій для персоналу пробації, у яких взято участь майже 200 працівників.
Вцілому працівник пробації має бути координатором між учасниками кримінального процесу (органів суду та прокуратури), а також громадським сектором, представники якого можуть надати кваліфіковану допомогу в залежності від потреб правопорушника.
Основи професійної діяльності персоналу органу пробації