Робочий день інспектора служби пробації Республіки Молдова
Неофіційний переклад
Чи схожі Дні пробації в різних країнах Європи, наприклад, в Німеччині та Румунії? У серії публікацій «Один день із життя співробітника служби пробації» публікуються статті, написані співробітниками служб пробації з різних країн Європи. Ці статті допомагають дізнатись чим вони схожі, чи, навпаки, відрізняються від інших. Автором цієї статті є Банарі Коріна співробітниця служби пробації у м.Кишинів Республіки Молдова.
Доброго дня, мене звати Банарі Коріна, я працюю інспектором у службі пробації у місті Кишинів (Республіки Молдова), і я хотіла б розповісти вам про те, як проходить сьогодні мій робочий день.
О 7:50 я прибула до офісу, перевірила список людей, які мають прийти на зустріч. Сьогодні в мене заплановано шість зустрічей. Кожному засудженому я даю близько 30 хвилин, щоб мати можливість поспілкуватись з ним і дізнатись, чи виникають в нього будь-які труднощі – так що у нас достатньо часу для пошуку вирішення проблеми разом. В даний час ми апробуємо нові інструменти, такі як конференц-зали, в яких проходять онлайн-зустрічі. Отож, о 8:30 з’являється перший засуджений, він заходить у переговорну кабіну, телефонує мені і починаємо спілкуватися.
Наступний засуджений прийшов о 09:00, але після перевірки його судимості, я дізнаюсь, що він скоїв декілька правопорушень. Після онлайн-зустрічі цей засуджений написав пояснення щодо вчинення ним неправомірних дій. Це дуже важливий фактор для розуміння того, що клієнт пробації знаходиться під наглядом і повинен нести відповідальність. Пізніше у мене була зустріч із засудженим, який втратив роботу, і, оскільки, він зацікавлений у пошуку нової роботи, я направила запит в Національне агентство зайнятості.
Я вважаю, що однією з основних переваг спеціалізації служби пробації є те, що кожне відділення має свою специфіку та базується на індивідуалізації покарання – процесі ресоціалізації засуджених, що постійно вдосконалюється. До 12:00 у мене вже було декілька зустрічей з засудженими, і в залежності від проблем, з якими вони зіштовхуються, ми разом намагалися знайти вирішення. Після 13:00 я працювала з базою даних Каспер, де необхідно ввести інформацію щодо зустрічей та заходів. Із засудженими, які проходять реабілітацію та лікування від наркозалежності, протягом перших трьох місяців відбувається обмін повідомленнями у Viber та проводяться лише онлайн-зустрічі. Це були завдання, які виконувалися протягом мого робочого дня, заходи різняться залежно від потреб, наприклад, іноді я ходжу до місця проживання засудженого, в інші дні я складаю пробаційний план чи працюю з базою даних. Проте це був лише один робочий день співробітника пробації в управлінні наглядової пробації та додаткових покарань Служби пробації Кишинева.
Зниження кількості випадків домашнього насильства в Республіці Молдова за рахунок електронних браслетів для спостереження за жертвами
Неофіційний переклад
Кількість випадків домашнього насильства в Республіці Молдова знизилась за рахунок електронних браслетів для спостереження за жертвами
У Республіці Молдова, кількість випадків домашнього насильства значно знизилося. Влада заявляє, що це пов’язано не тільки з моніторингом агресорів, а й їх жертв за допомогою електронних браслетів. Новий метод контролю застосовується з початку цього року, і Республіка Молдова є єдиною державою в світі, де вона була реалізована.
Раніше захисний припис, виданий судом на 90 днів, і тільки електронне спостереження за агресором не забезпечували безпеку постраждалих. Агресор міг підійти до нього в будь-який момент, і трагедій часто не вдавалося уникнути. З 3 січня 2021 року і агресори, і постраждалі мають носити браслети для спостереження.
Пристрій моніторингу складається з двох компонентів, один для агресора, оснащеного GPS, а інший для постраждалих, без GPS. Він негайно сигналізує, коли агресор підходить надто близько до жертви, тобто порушує відстань, вказане в захисним припис. В цей же час жертва отримує SMS-повідомлення про те, що йому загрожує небезпека. Завдяки пристрою моніторингу можливо уникнути трагедії або повторного акту домашнього насильства.
АНДРІЙ ЯВОРСЬКИЙ, директор Національної інспекції пробації: “На початку року у нас було кілька справ, коли агресори намагалися підійти до будинку жертви. Колеги з поліції втрутилися дуже швидко. Під час особистого обшуку було встановлено, що при ньому були ножі. ”
На сьогоднішній день суди видали 475 захисних приписів щодо застосування електронного моніторингу.
АНДРІЙ ЯВОРСЬКИЙ, директор Національної інспекції пробації: “З початку року до сьогоднішнього дня, з 70% постанов, які були порушені в попередні роки, в цьому році рівень порушень становить 28%.”
ІГОР ПОСТУ, керівник Управління громадського порядку: “Всього у нас є 132 охоронних ордонанса, які поки порушені, вони задокументовані. З цих 132 у нас є 53, які неодноразово порушуються. У нас вже порушено 193 кримінальні справи за даними справах, в яких були порушені положення, що містяться в захисних приписах. ”
Із загальної кількості захисних приписів 60 відсотків були видані жінкам, більше 30 відсотків – жінкам і дітям, і тільки 5 відсотків – чоловікам, які стали жертвами домашнього насильства.
Кількість виданих захисних приписів:
- 285 постанов для жінок-жертв;
- 137 постанов для дітей і жінок;
- 8 постанов для дітей-жертв;
- 25 постанов для чоловіків.
ІГОР ПОСТУ, керівник Управління громадського порядку: “Постанова про захист включає в себе: зобов’язання покинути місце проживання, зобов’язання триматися подалі від місця перебування жертви, місця роботи, заборона будь-яких контактів з жертвою. .. У той же час суд вирішує, на якій відстані агресор повинен знаходиться від жертви. ”
У першому півріччі цього року було зареєстровано 1218 випадків домашнього насильства, що на 0,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року. З них у кримінальних справах порушено 435 справ, з них 6 – за вбивства і 8 – по згвалтування. Ще в 783 випадках винні були засуджені до покарання у вигляді дрібних правопорушень – неоплачуваних громадських робіт або 15 діб позбавлення волі.
inco@probation.gov.ua