Це стало можливим у рамках реалізації проекту «Підтримка реформ юстиції і правосуддя в Україні (Pravo-Justice)».
Розміщені у виданні матеріали призначені для отримання знань щодо методики якісного виявлення та оцінювання ризиків, властивих правопорушникам. У посібнику розкрито теоретичні та практичні аспекти застосування оцінки ризиків, які необхідні для її ефективного впровадження у практичну діяльність.
Оцінка ризиків вчинення повторного кримінального правопорушення – це новий інструмент пробації, що має на меті встановлення повної інформації про особу, яка вчинила злочин, обставини вчинення злочину та фактори, що сприяли таким діям.
Оцінка ризиків дозволяє визначити проблеми у житті людини, над усуненням яких необхідно працювати, аби запобігти повторному вчиненню злочину, а також визначити ставлення правопорушника до злочину й міру його безпеки для суспільства, що є важливим фактором при визначенні міри покарання. Відповідно, оцінка ризиків необхідна для використання під час виконання завдань, передбачених Законом України “Про пробацію”, що постають перед органом пробації у процесі досудової та наглядової пробації.
Цей інструмент було розроблено з урахуванням міжнародного досвіду використання системи оцінки правопорушників OASys (Offender Assessment System – Великобританія), що базується на відповідних багаторічних дослідженнях.
В Україні відповідний наказ Міністерства юстиції України про затвердження Методичних рекомендацій проведення й аналізу отриманих у такий спосіб даних було підписано наприкінці червня 2018 року.
Впровадження у діяльність пробації оцінки ризиків є важливим кроком на шляху розбудови сучасного органу пробації та наближує Україну до відповідності стандартів, викладених у Правилах Ради Європи з пробації.
Щойно надруковане видання найближчим часом буде передано до регіональних філій Центру пробації для практичного використання. Окрім того, зазначені посібники буде передано у навчальні заклади, що здійснюють підготовку та перепідготовку персоналу органів пробації, та Національну школу суддів України, з якою Центром пробації досягнуто домовленостей про співпрацю.