Досудова доповідь відносно неповнолітнього


У рамках пробації впроваджено новацію судового процесу – складення та подання персоналом пробації досудової доповіді щодо обвинувачених.

Досудова доповідь потрібна для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткові дані про особу, яка підозрюється у його вчиненні, а також рекомендації щодо заходів, спрямованих на мінімізацію ризику повторного вчинення неповнолітнім кримінальних дій.

Механізм складення та подачі до суду персоналом органу пробації досудової доповіді стосовно неповнолітнього регулюється Наказом Міністерства юстиції України від 27.01.2017 №200/5 «Про затвердження Порядку складення досудової доповіді».

Досудова доповідь щодо неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років складається незалежно від тяжкості вчиненого ним злочину, крім випадків, що передбачені ч. 4 ст. 314-1 Кримінального процесуального кодексу України.

Складення досудової доповіді про неповнолітнього обвинуваченого віком від 14 до 18 років здійснюється з урахуванням вікових та психологічних особливостей неповнолітнього.

Неповнолітній обвинувачений викликається до органу пробації разом з його батьками або іншими законними представниками. Бесіда з неповнолітнім обвинуваченим проводиться у присутності хоча б одного з його батьків або інших законних представників.

Неповнолітній обвинувачений, його батьки або інші законні представники ознайомлюються зі змістом інформації, зазначеної в описі бесіди, під підпис.

На осіб, які досягли повноліття, під час здійснення кримінального провадження, а також у випадку, коли особа в одному кримінальному провадженні обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, частину з яких нею вчинено до, а решту – після досягнення 18 років, розповсюджуються особливості підготовки досудової доповіді щодо неповнолітніх за винятком положень, що передбачають обов’язкову участь їх батьків або інших законних представників.

Досудова доповідь про обвинуваченого неповнолітнього додатково повинна містити: інформацію про вплив криміногенних факторів на поведінку такої особи;рекомендації щодо заходів, спрямованих на мінімізацію ризику повторного вчинення неповнолітнім кримінальних правопорушень.
На даний час уповноваженими органами з питань пробації підготовлено 2462 досудових доповідей щодо неповнолітніх.

Варто зауважити,  що у 95% випадків (2351 досудові доповіді) свідчать про можливість виправлення неповнолітніх обвинувачених без ізоляції від суспільства.