Досвід пробаціонерів слугуватиме в роботі з неповнолітніми у рамках відновного правосуддяДосвід пробаціонерів слугуватиме в роботі з неповнолітніми у рамках відновного правосуддя
Державна установа «Центр пробації»та Координаційний центр з надання правової допомоги підписали спільний наказ про взаємодію у межах Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.
Наказом визначено Порядок взаємодії регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги та уповноважених органів з питань пробації у межах реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».
Передбачається, що працівники органів пробації надаватимуть консультативну підтримку працівникам системи БПД щодо обрання можливих додаткових засобів ресоціалізації та розвитку особистості конкретного неповнолітнього, який є підозрюваним – обвинуваченим у вчиненні кримінального правопорушення. Зокрема, йдеться про підготовку інформаційної довідки із зазначенням криміногенних потреб такої особи, його соціально-психологічної характеристики та рекомендації щодо можливих додаткових засобів ресоціалізації й розвитку особистості неповнолітнього, проведення роз’яснювальної (профілактичної) роботи із законним представником неповнолітнього або особою, яка його замінює, тощо.
«Метою пробації є виправлення правопорушників та попередження вчинення ними нових злочинів. Відповідна робота починається із вивчення особливостей життя особи та визначення її криміногенних потреб – причин, що з великою ймовірністю вплинули і можуть впливати в подальшому на поведінку та рішення такої людини», – наголосив під час робочої зустрічі Олег Янчук, директор Державної установи «Центр пробації». Щодо участі органів пробації у Програмі відновлення для неповнолітніх він зауважив: «Неповнолітні здебільшого не мають великого кримінального досвіду та вчинили злочин вперше. Працівники пробації мають відповідні знання та досвід роботи, у тому числі з такими особами. Тому пробація готова об’єднати зусилля із системою безоплатної правової допомоги для того, аби досягти мети відновного правосуддя та запобігти можливому негативному сценарію життя підлітків».
В. о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги Олександр Баранов зазначив, що підписання спільного наказу є черговим етапом попередньо налагодженої співпраці. «В Україні дана Програма діє з 2019 року. Вона ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях, які вчинені неповнолітніми вперше, спрямована на запобігання повторних правопорушень. Для досягнення мети застосовується процедура медіації, додаткові засоби ресоціалізації та розвитку неповнолітніх. Передбачений алгоритм взаємодії з органами пробації врегульовує одне з нагальних питань – отримання загальної інформації про неповнолітнього, його соціально-психологічної характеристики для врахування під час медіації та подальшого визначення потреби у його ресоціалізації. Це необхідно для того, щоб участь дитини у Програмі пройшла для неї максимально ефективно. Увага до криміногенних потреб дитини, її соціального стану та розумової зрілості не менш важлива для потерпілого, батьків дитини, які беруть участь в медіації, а також посередника, який проводить медіацію».
В іншому випадку, якщо до органу пробації надійде ухвала суду про складення досудової доповіді відносно обвинуваченого неповнолітнього, який брав участь у такій Програмі, то регіональні центри з надання правової допомоги надаватимуть працівникам пробації інформаційну довідку про результати участі неповнолітнього у Програмі та реалізації узгоджених додаткових засобів ресоціалізації, зміни у його поведінці та розвиток особистості.
Цю інформацію разом із іншими даними, отриманими з різних джерел, буде враховано під час складання досудової доповіді та визначення можливостей для виправлення неповнолітнього без ізоляції від суспільства.
Детальніше ознайомитися із аспектами співробітництва органів пробації та органів системи БПД у рамках реалізації Програми відновного правосуддя щодо неповнолітніх можна за покликанням: https://drive.google.com/…/137kzRjkkPqPBTiA…/view…
Довідково.
Впродовж 2019–2022 років 324 неповнолітніх пройшло ресоціалізацію у рамках реалізації пілотного проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення».
235 підлітків суд звільнив від кримінальної відповідальності.
Очікується рішення суду у кримінальному провадженні щодо 82-х неповнолітніх.