В Україні з 25 листопада розпочалася Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»В Україні з 25 листопада розпочалася  Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства»
«Війна – не привід, щоб не говорити про домашнє насильство. Попри те, що в Україні було зафіксовано за останні 9 місяців менша кількість звернень щодо насильства, ніж у минулому році за аналогічний період, – є розуміння того, що насправді насильства менше не стає – що його насправді стає більше. Велика кількість територій знаходиться і була під окупацією, і там люди не зверталися і не могли звертатися, повідомляти про ці випадки, відповідно, поліція не могла це фіксувати» – заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко.
«За інформацією ПРООН, від фізичного домашнього насильства в Україні страждає близько 2 мільйонів людей. Статистика говорить, що у понад 80% це насильство чоловіків щодо жінок. Щороку від домашнього насильства гинуть 600 українських жінок» – уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Поки в українському суспільстві не готові відкрито та на всіх рівнях піднімати цю тему надто гучно. Не завжди і самі постраждалі готові звертатися та просити захисту. Часто вони не до кінця розуміють/знають, що є жертвами домашнього насильства (не тільки фізичного, а й сексуального, економічного, психологічного) або ж не обізнані щодо підтримки/захисту, який можуть отримати від держави, від суспільства.
Важливо, що в Україні діє Закон «Про запобігання та протидію домашньому насильству», і з початку 2019 року домашнє насильство в нашій країні є злочином. Крім того, цей Закон передбачає низку послуг та сервісів, які може отримати людина, що зазнала домашнього насильства, та гарантує невідворотність покарання для її кривдника.
Сьогодні в нашій країні людина, яка стала жертвою або свідком домашнього насильства, може отримати допомогу та консультацію, звернувшись до правоохоронних органів або правозахисних організацій.
Основні номери:
102 – Національна поліція України;
103 – швидка медична допомога;
15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для жертв домашнього насильства;
116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з попередження домашнього насильства;
116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія;
0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги.
Важливо: оскільки, перебуваючи в одному приміщенні з кривдником, жертва домашнього насильства, не завжди має можливість розповісти про насильство телефоном (це також особливо актуально під час карантину), вона може скористатися чат-ботами МВС України #ДійПротиНасильства у месенджерах: Телеграм: https://t.me/police_helpbot; Вайбер: https://tinyurl.com/y8rgatt9
Зокрема, чат-бот може допомогти людині викликати служби допомоги (поліцію і швидку), переадресувати на спеціалістів безоплатної правової допомоги, які нададуть юридичну консультацію в онлайн-режимі; надати контакти інших служб допомоги, а також роз’яснити, що таке домашнє насильство та як йому протидіяти.
Таким чином, у рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» в Центрі пробації проведено чергове засідання робочої групи з гендерних питань, на якому затверджений план інформаційно-освітніх заходів з гендерної тематики для працівників/працівниць Центру пробації на 2023 рік. Серед тем, які включені до плану, є також питання протидії гендерно зумовленому насильству, в тому числі домашньому насильству, тому що підвищення обізнаності персоналу органів пробації з питань профілактики, запобігання та реагування на випадки домашнього насильства є важливою складовою протидії цьому явищу в родинах як суб’єктів пробації, так і самих співробітників.
А також нагадуємо: працівники і працівниці органів пробації можуть звернутися з питань виконання норм законодавства щодо забезпечення рівних прав та можливостей для чоловіків і жінок в Центрі пробації або дискримінації за ознакою статі на робочому місці до уповноваженого з гендерних питань – радника керівника Державної установи «Центр пробації», заступника директора Державної установи «Центр пробації» Суботенко Олени Олександрівни, направивши листа на електронну скриньку gender@probation.gov.ua.
#Інформує уповноважений з гендерних питань – радник керівника Державної установи «Центр пробації»