Учора, 04.08.2021 року, в режимі ZOOM-конференції відбулась «стартова» зустріч щодо реалізації нового пілотного проєкту «Посилення спроможності органів держави у створенні безпечної системи реінтеграції осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, в умовах COVID-19».
Проєкт розроблено громадською організацією «Експертний центр з прав людини» та буде реалізовано в рамках підписаного між цією організацією й Державною установою «Центр пробації» Меморандуму про співпрацю.
Географія реалізації пілотного проєкту: Вінницька, Житомирська, Рівненська та Хмельницька області.
Основне завдання проєкту – розробка та впровадження ефективної моделі організації роботи з підготовки засуджених до звільнення з місць позбавлення волі в умовах пандемії COVID-19 та обмежених можливостей для спілкування державних служб і громадських організацій із такими особами.
У рамках реалізації пілотного проєкту в найближчі півроку передбачається: визначення проблемних питань, актуальних для осіб, які готуються до звільнення з установ відбування покарань найближчим часом, об’єднання зусиль державного та неурядового сектору для успішної ресоціалізації засуджених в громаді після звільнення – щомісячне проведення заходів за участі представників державних органів та установ (у тому числі органів пробації, УВП, філій центру зайнятості, пенсійного фонду, міграційної служби та ін.), громадських організацій, органів місцевого самоврядування для вирішення визначених питань; напрацювання кращих практик роботи з особами, які звільняються з місць позбавлення волі, та підготовка відповідних рекомендацій для поширення серед інших установ виконання покарань та органів пробації на інших територіях.
З-поміж очікуваних результатів планується забезпечити інформацією про проєкт до двох тисяч засуджених; майже 200 засуджених отримають індивідуальну допомогу з правових питань, доступу до соціальних послуг, можливостей працевлаштування, психологічної підтримки тощо.
Перевагою для працівників пробації може стати оптимізація часу та зусиль для вирішення питань щодо подальшого проживання, влаштування до спецзакладів, працевлаштування осіб, які готуються до звільнення, тощо. Наразі такі запити надходять до органів пробації від установ виконання покарань та вирішуються в більшості випадків у форматі офіційного листування.
Напрацювання нових ефективних інструментів роботи сприятиме підвищенню результативності вирішення потреб засуджених та ефективності пробації в цілому.
У рамках робочої зустрічі Вячеслав Свірець, виконавчий директор ГО «Експертний центр з прав людини», разом із регіональними координаторами проєкту представили опис проєкту та своє бачення щодо його реалізації.
До обговорення запропонованих новацій від Центру пробації долучилися: директор установи Олег Янчук, його заступник Ігор Андрушко, начальник відділу пенітенціарної пробації Андрій Мовчан та начальник відділу досудової пробації Ірина Карандюк.
Зокрема, Олег Янчук подякував представникам громадської організації за увагу й підтримку у створенні ефективного алгоритму спільних дій працівників установ виконання покарань та органів пробації у забезпеченні прав засуджених, які готуються до звільнення. Він також поінформував учасників заходу про пілотний проєкт, який наразі впроваджується у 5-и УВП у Харківській, Київській, Дніпропетровській та Полтавській областях і передбачає участь працівників пробації у проведенні оцінки ризиків для визначення потреб засуджених, які звільненяються умовно-достроково, та подальшого їх супроводу після звільнення з УВП.
Висловивши незначні пропозиції до запропонованих заходів з реалізації пілотного проєкту, Олег Янчук акцентував увагу на важливості індивідуальних послуг для конкретних осіб у конфлікті з законом задля отримання персоналізованого результату.
Така співпраця відповідає головній ідеї забезпечення виконання кримінальних покарань – ефективна робота із засудженими та їх соціальна адаптація задля попередження вчинення ними нових злочинів, що сприяє підвищенню безпеки в громадах.
#БезпечнішеСуспільство #партнерство_пробація #пенітенціарна_пробація