Віддані своїй справіВіддані своїй справі
Нескінченний лютий 2022
03:40 ночі. Президент сусідньої держави росії оголошує про так звану спецоперацію. Вже за кілька хвилин українці прокинуться від вибухів та зрозуміють, що розпочалось повномасштабне вторгнення російської федерації на територію держави. Вранці 25 лютого розпочались бої за Мелітополь. Наступного дня місто потрапило під окупацію. 27 лютого колона ворожої техніки увійшла до Бердянська. Крім того, російська штурмова авіація обстріляла Запорізький аеропорт та цивільні об’єкти регіону. 28 лютого обласна влада повідомила про повну окупацію Бердянська і району, також були захоплені Токмак та Пологи.
Під окупацію потрапило 16 підрозділів пробації, а два підрозділи знаходяться в зоні проведення активних бойових дій.
Першим завданням керівництва була підтримка зв’язку з працівниками, які перебували на окупованих територіях, та координація їхніх подальших дій.
Воєнні будні пробації
Підрозділи пробації продовжили виконувати рішення судів та визначені завдання щодо виконання покарань без позбавлення волі. Працівники Мелітопольщини працювали підпільно, адже виконання і відбування покарань ґрунтується на принципах, зокрема, невідворотності виконання і відбування покарань, рівності засуджених перед законом, поваги до прав і свобод людини. З клієнтами пробації, які перебували на тимчасово окупованих територіях, або в зоні проведення бойових дій, підтримувався зв’язок усіма можливими засобами комунікації.
В умовах війни майже всі працівники органів пробації Запоріжжя долучилися і до відновлення та забезпечення безпеки в нашій державі на загальнонаціональному рівні, а саме – підтримки й допомоги українським захисникам: власноруч виготовляли обереги, свічки, плели маскувальні сітки.
Протягом березня-квітня 2022 року Запоріжжя прихистило співробітників, які виїхали з тимчасово окупованих територій або із зони проведення бойових дій Запорізької, Херсонської та Донецької областей.
Вкрай важливу підтримку пробаціонери Запоріжжя отримали від партнерів. Тільки з червня 2022 по січень 2023 Благодійна організація «Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя» надала майже 4000 продуктових наборів співробітникам та клієнтам пробації. У перші тижні 2023 року ця організація передала підрозділам пробації Запоріжжя продуктові набори для клієнтів пробації та їхніх родин. А у межах проєкту «Help in Zaporizhzhia», що реалізується цією організацією, 12 внутрішньо переміщених співробітників органів пробації регіону, які мають неповнолітніх дітей, отримали продукти та набори посуду. Неповнолітні клієнти пробації та їхні родини отримали продуктові набори та засоби гігієни від Благодійного фонду «Посмішка UA». Підтримку від Благодійної організації «Любов без меж» також отримали й співробітники, які перебували на тимчасово окупованих територіях.
Налагодження роботи в реаліях життя
За час війни 43 пробаціонери Запорізької області стали внутрішніми переселенцями. У лавах Збройних сил України несуть службу 10 співробітників пробації. Свідомо захищають національні інтереси та цінності, відстоюють мир і безпеку для громадян України 91 клієнт пробації.
З метою забезпечення вимог чинного законодавства під час застосування пробації судові рішення, які ухвалюються стосовно осіб, що проживають на тимчасово окупованих територіях, або в населених пунктів, де проводяться воєнні (бойові дії), виконують закріплені підрозділи пробації м. Запоріжжя.
Відновлено доступ до Єдиного реєстру засуджених та осіб, узятих під варту, що дозволило дистанційно працювати зі справами засуджених, які перебувають у місцях проведення бойових дій або на тимчасово окупованій території.
Не припиняють здійснювати службову діяльність і працівники, які виїхали за межі області.
Наразі в Запоріжжі зосереджені територіальні громади з тимчасово окупованих територій, з якими підтримується зв’язок для отримання інформації про клієнтів пробації, проводяться спільні заходи щодо посилення спроможності ВПО Запорізької області брати участь у процесах відновлення та розвитку деокупованих територій.
Попереду деокупація та відновлення роботи підрозділів.
«Тільки працюючи пліч-о-пліч з іншими людьми, тільки віддаючи себе справі, людина знаходить свою силу і своє значення. Вдячний, що маю потужний колектив та надійних партнерів», – Вадим Книш, начальник філії Державної установи «Центр пробації» в Запорізькій області.