Безпека суспільства починається з особистої безпеки: кому не можна вакцинуватися від COVID-19, а кому потрібно просто відтермінувати вирішення цього питання?
Наразі єдиним безапеляційним протипоказанням до вакцинації від COVID-19 є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад анафілактичний шок. У інших випадках наявності певних захворювань чи вагітності вирішення цього питання потребує або відтермінування, або додаткової консультації у сімейного лікаря з метою вибору найбільш безпечної вакцини та мінімізації можливих ускладнень.
Кому ще не рекомендовано вакцинуватися:
Людям, віком до 18 років (в Україні на даний час немає вакцини від COVID-19, дозволеної для вакцинації дітей та підлітків).
Не варто робити щеплення за температури тіла вище 38°C або наявності інших респіраторних симптомів. Наявність хронічних захворювань або ВІЛ-інфекції не є протипоказанням для вакцинації!
Людям з онкологічними або аутоімунними захворюваннями, які у цей період проходять хіміотерапію. Вцілому вакцинація від COVID-19 для таких людей може бути єдиним шансом вижити при захворюванні на COVID-19. Але вакцинація не рекомендована їм у період інтенсивного лікування та може бути скорегована разом із профільним лікарем.
Алергікам рекомендовано додатково проконсультуватися з сімейним лікарем, аби визначити можливість вакцинації з урахуванням усфіх компонентів вакцини.
Якщо ви приймаєте препарати, що впливають на імунну систему, або просто боїтеся, що стан вашого здоров’я може бути протипоказанням до вакцинації, – порадьтеся зі своїм лікарем!
Кому не можна робити щеплення від COVID-19 та як про це дізнатися, – розповідає Головний санітарний лікар Ігор Кузін (дивіться за посиланням: https://1plus1.ua/…/komu-naspravdi-ne-mozna-robiti…).
Окремо фахівці дають роз’яснення щодо вакцинації тих, хто нещодавно перехворів або зараз хворіє на COVID-19. «Щодо вакцинації проти COVID-19 осіб, які раніше хворіли на COVID-19, наявний такий висновок НТГЕІ: рекомендувати вакцинацію осіб із задокументованим COVID-19 в анамнезі з відтермінуванням вакцинації на 6 міс від часу перебігу COVID-19; вважати дані рекомендації як тимчасові й такі, що можуть бути змінені у разі надходження оновлених даних та, якщо вони не суперечать чинній інструкції до вакцини», — повідомив головний санітарний лікар.
Аналогічну рекомендацію дають і тим, хто наразі має гострий перебіг захворювання на COVID-19.
Щодо вакцинації вагітних є кілька позицій.
Вагітність є частковим протипоказанням для вакцинації. Більшість експертів схиляються до думки, що вакцинацію вагітних бажано відтермінувати до завершення вагітності. Якщо вагітність настала в період після отримання першої дози вакцини, введення другої дози слід відтермінувати до часу після народження дитини.
Окремо рекомендації спрямовані для вагітних, які працюють у зоні підвищеного ризику зараження COVID-19. У такому випадку їм рекомендують привитися вакциною Pfizer.
Жінки, які годують грудним молоком, можуть бути вакциновані без застережень. Їм рекомендують прививатися вакциною AstraZeneca або Pfizer.
«Подвійне» вакцинування: планову вакцинацію проти інших інфекційних хвороб бажано провожити через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19; у разі необхідності (якщо вакцинація проти COVID-19 є перепоною для планової вакцинації за віком чи за схемою) цей термін може бути скорочений до 14 днів. Вакцинація проти COVID-19 може бути проведена через 14 днів після отримання вакцинації проти інших інфекційних хвороб.
Детальніше ознайомитися з рекомендаціями Національної технічної групи експертів можна у матеріалі за посиланням: https://www.umj.com.ua/…/vaktsinatsiya-vid-covid-19…