Узгоджено проєкт Концепції застосування електронного моніторингу в УкраїніУзгоджено проєкт Концепції застосування електронного моніторингу в Україні

З 09 по 11 вересня 2019 року за підтримки Проєкту NORLAU відбулись робочі зустрічі, присвячені обговоренню проєкту Концепції застосування електронного моніторингу у процесі виконання покарань в Україні.
Ообговорення відбулось за участі міжнародних експертів, зокрема: голови Департаменту аналітики та розвитку Державної служби пробації Латвії, віце-президента Конфедерації європейської пробації (СЕР) Іманца Юревісіуса, директора регіонального підрозділу Державної служби пробації Латвії (філії) Івети Вилкан, керівника NORLAU @Віллі Гіілла(Willy Giil), експерта Проекту NORLAU Торольва Грусетта(Torolv Groseth) та керівника департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду України Расима Бабанли. Центр пробації представляли: директор Центру пробації Олег Янчук (Oleg Yanchuk), начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Клиша(Влад Клыша) та його заступник Artem Babak.

Під час зустрічей було детально проаналізовано кожен розділ проєкту Концепції застосування електронного моніторингу у процесі виконання покарань в Україні, розробленого Робочою групою з удосконалення законодавства з питань альтернативних санкцій, до якої увійшли майже 30 представників органів державної влади, міжнародних проектів, неурядових організацій та наукових і освітніх закладів. Зазначена робота проводилася у тісній взаємодії з Директоратом стратегічного планування та європейської інтеграції задля узгодженості зусиль з іншими проектами міжнародної технічної допомоги.

Опрацювавши проєкт Концепції за кожним з напрямів, учасниками було узгоджено позиції щодо їх повноти та доступності, а також запропоновано внесення деяких правок, що будуть передані на подальше доопрацювання до Робочої групи. Остаточне затвердження Концепції має відбутися на засіданні Робочої групи з удосконалення законодавства з питань альтернативних санкцій, що заплановано на кінець листопада поточного року.
Нагадаємо: провадження електронного моніторингу передбачено в Середньостроковому плані пріоритетних дій Уряду до 2020 року і на сьогодні є одним із найбільш актуальних та перспективних напрямів удосконалення системи кримінальної юстиції в Україні.

В питанні запровадження електронного моніторингу українська пробація вирішила спиратися на досвід саме латвійських колег, де реалізується так звана модель «BACK DOOR» (звільнення з установи виконання покарань до закінчення строку на певних умовах). Цю санкцію в Латвії запроваджено ще влітку 2015 року, за сприяння та технічної підтримки норвезьких експертів, які виконують роль координаторів в питаннях розширення альтернативних санкцій і в Україні.