Пробація сприяє впровадженню відновного правосуддяПробація сприяє впровадженню відновного правосуддя

09 вересня 2019 року відбулось установче засідання координаційної ради з впровадження відновного правосуддя в Україні. Центр пробації представляла перша заступниця директора Центру пробації Ірина Яковець.

Учасниками засідання були обговорені попередні результати пілотних та експериментальних програм впровадження медіації в кримінальних справах та програм примирення між потерпілим та правопорушником.

Із урахуванням ключових позицій такого дискурсу були визначені актуальні цілі та пріоритетні завдання подальшого впровадження відновного правосуддя в Україні на 2019-2020 роки, а також роль та функції Координаційної Ради в підтримці пілотного проєкту щодо медіації в кримінальних справах та інших програм відновного правосуддя в системі кримінального судочинства України.

Нагадаємо, що 24.01.2019 року набув чинності спільний Наказ Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України від 21.01.2019 р. № 172/5/10 «Про реалізацію пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину», відповідно до якого такий проєкт реалізовується у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях за участі представників регіональних органів з питань пробації.

Пілотний проект ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про злочини невеликої та середньої тяжкості, вчинені неповнолітніми, і передбачає скоординовану організацію ефективної комунікації між такими неповнолітніми і потерпілими від вчинених ними злочинів з метою забезпечення відшкодування заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним злочинам.

Згідно з зазначеним наказом, для визначення заходів, котрі можуть бути передбачені в угоді, а також отримання консультативної підтримки з питань їх обрання стосовно конкретного неповнолітнього, регіональний центр з надання безоплатної правової допомоги взаємодіє з Державною установою «Центр пробації» на підставі укладеного меморандуму про співпрацю.