Покарання не звільняє людину від залежностей, однак психосоціальне лікування знижує рівень залежностіПокарання не звільняє людину від залежностей, однак психосоціальне лікування знижує рівень залежності

На такій тезі акцентували увагу експерти у рамках Міжнародної конференції «Наркополітика та практика: альтернативні заходи позбавлення волі щодо осіб, які вживають психоактивні речовини, та декриміналізація положень за наркоспоживання», що відбулась на базі Одеського університету внутрішніх справ з 18 по 20 червня 2019 року.
Участь у конференції взяли представники Центру пробації: заступник директора Олег Мельниченко, заступник начальника відділу пробаційних програм та психологічної допомоги Юрій Луценко та провідний фахівець відділу пенітенціарної пробації Олена Іллєнко, а також представники Державної кримінально-виконавчої служби України, NORLAU Проекту Пробації, громадських організацій…….
Метою конференції було обговорення кращих практик в частині розробки і запровадження наркополітик і програм, що сприяють здійсненню ефективних та доказових методів профілактики, лікування, реабілітації і догляду в якості альтернативи позбавлення волі осіб, які вживають психоактивні речовини, і які вчинили ненасильницькі злочини.
Організаторами заходу виступили CADAP (Програма запобігання розповсюдження наркотиків у Центральній Азії), EU-ACT (заходи Європейського Союзу щодо боротьби із незаконним обігом наркотиків та організованою злочинністю: Посилення співробітництва та розбудови потенціалу для боротьби з організованою злочинністю, пов’язаною з героїновими маршрутами), FIIAPP (Міжнародний іберо-американський фонд державного управління та політики), Державна установи «Центр психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю Міністерства охорони здоров’я».
Учасникам заходу було представлено бачення Міністерства охорони здоров’я, суддівської спільноти, громадських організацій щодо декриміналізації злочинів, пов’язаних зі зберіганням наркотичних засобів для власного споживання. У свою чергу, представники Центру пробації презентували присутнім інформацію про діяльність органів пробації в частині реалізації заходів, передбачених пробаційними програмами.
В цілому міжнародні експерти зазначили, що спостерігаються такі загальні тенденції у сфері покарання і відбування покарань стосовно людей з наркотичною залежністю: переповнення в’язниць, низька ефективність виправлення під час відбування покарання, відсутність сервісів підтримки таких людей після виходу з реабілітаційних центрів, програм, наявність прямої загрози для життя і здоров’я людей із залежностями в умовах пенітенціарної системи, необхідність запровадження альтернативних санкцій до ізоляції та послуг психосоціальної підтримки.
Так, протягом минулого року було засуджено 10114 осіб за злочини у сфері обігу наркотичних засобів, з них – 8513 виключно за статтею 309 КК України (6482 особи – за частиною першою даної статті).
У рамках конференції учасники ознайомились із досвідом запровадження наркополітик, декриміналізації статей, пов’язаних із вживанням та зберіганням наркотичних засобів, в окремих країнах Європи (Іспанії, Португалії) та Центральної Азії (Грузії, Казахстану, Киргизстану, Таджикістану).
З-поміж основних меседжів експертів та виступаючих варто виокремити такі основні тези:
– необхідність декриміналізації статей, пов’язаних із вживанням чи зберіганням невеликих доз наркотичних засобів;
– пошук і запровадження альтернативних до примусових санкцій відносно вказаної категорії осіб;
– покарання має відповідати типу правопорушення (зберігання наркотичних засобів не повинно каратися в частині кримінального законодавства);
– необхідність розвитку інститутів психосоціальної підтримки людей з наркотичною залежністю та їх підтримки після проходження відповідних програм в місцях позбавлення волі.