В Харкові відбулось чергове засідання Робочої групи щодо реалізації пілотного Проекту пробаціїВ Харкові відбулось чергове засідання Робочої групи щодо реалізації пілотного Проекту пробації

18 червня 2019 року у рамках NORLAU Проект Пробації у Харкові пройшла чергова зустріч Робочої групи щодо реалізації пілотного Проекту пробації. У засіданні взяли участь директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук, заступник директора Олена Суботенко, начальник відділу пенітенціарної пробації Андрій Мовчан, представник Уповноваженого Верховної Ради України в східних областях Сергій Красноперов, представники обласної прокуратури, Комінтернівського районного суду, Благодійної організації «Харківський благодійний фонд «Благо» та професор педагогіки університету Гетеборг Тургаір Альвестад.

Розпочала зустріч вітальним словом Сірі Фйортофт, керівник установи виконання покарань Норвегії, яка наголосила на важливості взаєморозуміння під час співпраці у проекті. Також Сірі Фйортофт ознайомила присутніх з операційною стратегією Норвезької виправної служби, яка спрямована на те, щоб допомогти у здійсненні соціальної місії, досягненні внутрішніх цілей, а також цілей, поставлених Міністерством юстиції та громадської безпеки. У своїх меседжах експертка зробила фокус на підвищенні ефективності взаємодії з громадськістю та формуванні високого рівня довіри до системи пробації з боку прокурорів та суддів, необхідності встановлення партнерських стосунків із зацікавленими сторонами.
Тему встановлення «мосту» до суспільства через комунікацію та співпрацю продовжив Тургаір Альвестад, який наголосив на необхідності співпраці, комунікаціїї та відданості своїй праці, адже без цього не може бути взаєморозуміння, яке так необхідне під час роботи в проекті.

Про стан реалізації пілотного проекту у Харкові поінформувала присутніх начальник філії Державної установи «Центр пробації» Марина Гричанюк, яка розповіла про досягнення та результати роботи, як напрацьовувалися механізми співпраці та відданості справі між партнерами під час підготовки засуджених до звільнення.

Олег Янчук подякував NORLAU за можливість ознайомлення з системою виконання покарань у Західному Регіоні Норвегії. Основною метою закордонного відрядження до Королівства Норвегії було вивчення структури та завдань системи пробації Норвегії, порядку та умов відбування кримінального покарання у виді позбавлення волі в тюремних установах різних рівнів безпеки, порядку та умов застосування до засуджених кримінальних покарань, не пов’язаних із позбавленням волі, порядку та умов утримання неповнолітніх у тюремних установах, завдань, змісту та структури професійної підготовки співробітників служби пробації Норвегії. «Відкритість, повага, професіоналізм та цілеспрямовані зусилля – ті основні цінності, які характеризують стиль роботи Виправної служби з правопорушниками, партнерами і колегами, саме цими чотирма термінами у Норвегії починаються та закінчуються всі питання, що пов’язані з підготовкою засуджених до звільнення», – поділився враженнями від навчальної поїздки керівник Центру пробації.

В Робочій групі було опрацьовано черговий крок згідно з планом впровадження співпраці між установами виконання покарань та службою пробації щодо співпраці з органами прокуратури та суду.

Наостанок Сірі Фйортофт подякувала всім за співпрацю, побажала не зупинятись на досягнутому та зазначила: «Незважаючи ні на що, ми обов’язково повинні впевнено крокувати до своєї мети, пам’ятати, що перепони і невдачі – це природна і невіддільна частина будь-якого руху вперед, і головне – ніколи не потрібно зупинятися на півдорозі, адже двері відкривають тим, хто в них стукає».
Нагадаємо, що саме в Харкові та Білій Церкві експерти NORLAU Проекту Пробації реалізовують пілотні проекти, в рамках яких передбачається запровадження повноцінної системи відбування покарання без позбавлення волі, що спроможна забезпечити громадську безпеку. Подальший розвиток та оцінювання результатів пілотних регіонів дасть змогу створити доказову базу роботи системи пробації та продемонструвати її результативність.