Міжнародне партнерство в дії: подальші кроки у напрямі запровадження електронного моніторингу як альтернативи утриманню засуджених в УкраїніМіжнародне партнерство в дії: подальші кроки у напрямі запровадження електронного моніторингу як альтернативи утриманню засуджених в Україні

Міжнародне партнерство в дії: подальші кроки у напрямі запровадження електронного моніторингу як альтернативи утриманню засуджених в Україні

24 квітня в Центрі пробації пройшла робоча зустріч директора Центру пробації Олега Янчука із заступником Голови Державної служби пробації Латвії Іманцом Юревісіусом Imants Jurevicius, керівником Центру електронного моніторингу м. Рига Ілварсом Вітолсом та представником Департаменту міжнародних зв’язків KDI Норвегії Лієне Абрама Liene Abrama. Також участь у зустрічі взяли представники NORLAU Проекту пробації, який представили суддя, експерт проекту Торольв Грусет Torolv Groseth та радник з правових питань Anna Taranenko.

Зустріч була присвячена обговоренню перспектив та передумов запровадження електронного моніторингу як альтернативи утриманню засуджених в Україні, враховуючи практичний досвід у цій сфері латвійських експертів.

Директор Центру пробації Олег Янчук (Oleg Yanchuk) під час зустрічі розповів латвійським колегам про стан та перспективи впровадження системи пробації в Україні, історію розвитку інституції, яка бере початок у 2002 році, детально зупинився на функціях пробації та правовій базі. Окрему увагу Олег Янчук зосередив на питаннях навчання персоналу, проведення фахових тренінгів і наукового супроводу, а також реалізації комунікаційної стратегії. “В роботі ми використовуємо інструменти, розроблені на основі світового досвіду і наукових досліджень. Наша мета – приведення цих інструментів до українських реалій задля досягнення позитивних результатів” – зазначив керівник Центру пробації.

Іманц Юревісіус, голова Департаменту аналітики та розвитку Державної служби пробації Латвії, віце-президент Конфедерації європейської пробації, наголосив, що електронний моніторинг – це найбільш перспективний напрям реформування системи кримінальної юстиції. Цю санкцію в Латвії запроваджено ще влітку 2015 року, за сприяння та технічної підтримки норвезьких експертів.

В питанні запровадження електронного моніторингу українська пробація вирішила спиратися на досвід саме латвійських колег, де реалізується так звана модель «BACK DOOR» (звільнення з установи виконання покарань до закінчення строку на певних умовах). Норвезькі ж експерти виконуватимуть роль координатора в питаннях розширення альтернативних санкцій.

Визнаючи важливість співробітництва, Латвійська сторона висловила готовність поділитися кращими практиками з найбільш важливих питань у сфері розширення застосування альтернативних санкцій, сприяти у нормотворчих процесах задля впровадження ефективної моделі електронного моніторингу.

Аби впроваджувати найкращі практики та напрацювання іноземних експертів в напрямі розвитку ефективної системи пробації цього дня було підписано Меморандум про розвиток співробітництва між Державною установою “Центр пробації” Директоратом виправної служби Норвегії (Королівство Норвегія) та Державною службою пробації Латвії (Латвійська Республіка).

Впровадження електронного моніторингу передбачено в Середньостроковому плані пріоритетних дій Уряду до 2020 року і є одним із найбільш перспективних напрямів удосконалення системи виконання покарань не лише України, а й багатьох країн світу. До таких висновків у підсумку робочої зустрічі дійшли експерти.