«Пробація працює в громаді, з громадою і для громади. Результат роботи пробації певною мірою залежить від зацікавленості та активної позиції самої громади»«Пробація працює в громаді, з громадою і для громади. Результат роботи пробації певною мірою залежить від зацікавленості та активної позиції самої громади»

 

Про це зазначив керівник Центру пробації Олег Янчук 18 квітня 2019 року під час засідання Наглядової ради проекту «Профілактика ВІЛ, тестування та лікування молоді і жінок у конфлікті з законом в Україні», що реалізується громадською організацією “Право на здоров’я” (HealthRight International) в Україні за фінансової підтримки СНІД-фонду Елтона Джона. Захід проведено з метою забезпечення ефективності виконання заходів, передбачених Проектом, об’єднання зусиль державних органів та неурядових організацій для зменшення рівня поширення ВІЛ серед засуджених (молоді та жінок), інших груп ризику та покращення доступу до тестування на ВІЛ і відповідного лікування осіб, які перебувають у конфлікті із законом.

Участь у заході взяли регіональні координатори та субгрантери Проекту, представники Державної установи «Центр пробації» (директор установи Oleg Yanchuk, його заступник Олена Суботенко, заступник начальника відділу комунікацій та інформаційного забезпечення діяльності пробації Катерина Денисюк), начальник філії Центру пробації у м. Києві та Київській області Олексій Колосов (Алексей Колосов) та начальник сектору ювенальної пробації у м. Києві Вікторія Яцун (Victoria Yatsun), а також представники ювенальної превенції, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, МОЗ України та громадських організацій, які також займаються профілактикою поширення ВІЛ/ СНІДу, туберкульозу та інших небезпечних хвороб серед підлітків, молоді та осіб уразливих категорій.

У рамках заходу Олег Янчук поінформував присутніх про завдання та основні напрями роботи органів пробації, окреслив актуальні питання та цінність співпраці з громадськими організаціями, волонтерами та органами місцевого самоврядування для надання якісних соціальних послуг суб’єктам пробації.
При цьому Олег Борисович наголосив на важливості диференційованого підходу у роботі з особами, які перебувають у конфлікті із законом, сучасних інструментах пробації та відмінностях пробаційних програм від пробаційного нагляду.

«Ми працюємо з людиною, а не з вироком суду. Проводимо оцінку ризиків і встановлюємо криміногенні потреби клієнтів пробації, з урахуванням яких і визначаємо заходи соціально-виховної роботи, – сказав О. Янчук. Він також зауважив: – Наші працівники не є надавачами соціальних послуг, тому для вирішення потреб суб’єктів пробації ми залучаємо фахівців з числа державних органів і громадських організацій, які представляють так званий банк ресурсів – мережу партнерських організацій, що разом із нами займаються пробаційною діяльністю».

У свою чергу, директор Представництва міжнародної організації «Healthrigth International» («Право на здоров’я») в Україні Галина Скіпальська схвально відгукнулася про зміни у підході до роботи із особами у конфлікті із законом протягом кількох останніх років. Реформу системи відбування покарань вона відзначила як одну з найбільш успішних в Україні. За словами Г. Скіпальської, такі зміни сприяли і розширенню цільової групи та розвитку нових напрямів реалізації Проекту в цілому.

Більш детально результати впровадження Проекту та плани щодо подальших заходів презентувала координатор Проекту Oksana Savenko. Зокрема, вона повідомила, що Проект впроваджується у 5-и регіонах України (Київській, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій та Чернігівській областях), охоплює співпрацю з 7-ма установами виконання покарань, 48-ма уповноваженими органами з питань пробації та відділом ювенальної превенції м. Києва.

У період з вересня 2018 до березня 2019 року в рамках реалізації Проекту до заходів з профілактики ВІЛ було залучено 4357 засуджених та осіб, які перебувають у групі ризику; до ведення випадку залучено майже тисячу суб’єктів пробації та ув’язнених; спеціальні тренінги за різними напрямами діяльності пройшли 383 працівника кримінальної юстиції, соціальних служб, медичних установ та громадських організацій.

Регіональні координатори Проекту представили свої здобутки у проведенні інтерактивних методів роботи із підлітками та молоддю з групи ризику й поділилися досвідом співпраці з органами пробації. При цьому було відзначено відкритість органів пробації до такої співпраці, що, безперечно, сприяє ефективності соціального супроводу та комплексному вирішенню проблем осіб, які перебувають у конфлікті із законом.

Під час обговорення питань, порушених у рамках засідання, та визначення подальших кроків реалізації Проекту начальник філії Державної установи «Центр пробації» у м. Києві та Київській області Олексій Колосов запропонував запровадити відповідну роботу щодо ведення випадку, надання медико-соціального, психологічного та юридичного супроводу (що визначено у переліку послуг Проекту) ще на 4-и підпорядковані підрозділи Центру пробації у м. Києві, а також при можливості організувати тренінг для працівників органів пробації щодо особливостей роботи із агресивно налаштованими правопорушниками.

Усі пропозиції, висловлені учасниками засідання, будуть опрацьовані та враховані при подальшій реалізації Проекту.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]