Норвезька підтримка української пробації продовжуєтьсяНорвезька підтримка української пробації продовжується

05 лютого проведено робочу зустріч керівництва Центру пробації із керівником NORLAU Проект пробації Віллі Гіллом та радником проекту з правових питань Анною Тараненко . Від Центру пробації участь у зустрічі взяли: директор Олег Янчук, заступник директора Олена Суботенко, начальник відділу міжнародного співробітництва Владислав Клиша.

Під час зустрічі обговорено подальші кроки в рамках норвезько-українського співробітництва у 2019 році, узгоджено позиції Центру пробації та NORLAU щодо Плану роботи на 2019 рік. Зазначена робота проводиться у тісній взаємодії з Директоратом стратегічного планування і європейської інтеграції задля узгодженості зусиль з іншими проектами міжнародної технічної допомоги.

Норвезька сторона висловила готовність підтримати українську пробацію у реалізації заходів щодо підвищення зацікавленості судів в обранні санкцій, альтернативних ув’язненню, більш активній громадянській позиції органів місцевого самоврядування в цій площині, де можуть виконуватися громадські роботи, провівши відповідне дослідження з цього питання.

Планується підтримати складову розвитку пробації щодо професійної підготовки персоналу пробації, організувавши необхідні тренінги, у роботі яких будуть тренери від Центру пробації та міжнародні експерти. 

У рамках Робочої групи з удосконалення законодавства з питань альтернативних санкцій, що буде створена, під “амбрелою” Мін’юсту на прохання NORLAU Проекту Пробації, і до якої увійдуть майже 30 представників органів державної влади, міжнародних проектів, неурядових організацій та наукових і освітніх закладів, планується підготовка проекту документа щодо передумов і перспектив впровадження електронного моніторингу в Україні стосовно суб’єктів пробації.

Окрема увага буде приділятися розвитку пенітенціарної пробації – сприяння підготовці засуджених під час їх звільнення з установ виконання покарань.

Уже наприкінці лютого у м. Харків за сприяння NORLAU Проекту Пробації планується відкриття офісу пробації, а у м. Біла Церква, що на Київщині, за сприяння норвежців і канадського проекту EDGE у березні планується розпочати ремонт у новому приміщенні для Білоцерківського підрозділу пробації. Білоцерківська моделі архітектури приміщення і менеджменту під час роботи із суб’єктами пробації буде передбачати норвезьку модель, і реалізації довгоочікуваного досвіду Англії, що вивчався ще у 2012 році під час службового відрядження до підрозділів пробації у м. Свонсі (Англія).

Також планується підтримка комунікаційної спроможності Центру пробації – планується проведення тренінгу для прес офіцерів пробації, що працюють у філіях Центру пробації за участі практикуючих журналістів.

Наостанок, керівник проекту NORLAU Віллі Гілл привітав колектив Центру пробації з четвертою річницею з дня підписання Закону «Про пробацію» та побажав подальшого розвитку та професійних досягнень на шляху впровадження ефективної системи пробації в українському суспільстві на її благо та для її безпеки.

Довідково:

У жовтні 2016 року підписано угоду між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції та громадської безпеки Королівства Норвегія про співробітництво і надання підтримки у процесі впровадження повномасштабної служби пробації в Україні.

Відповідно до угоди прийнято рішення про реалізацію проекту міжнародної технічної допомоги «Підтримка судової реформи в Україні через повномасштабне впровадження пробації в Україні» за безпосереднім сприянням Норвезьких радників з питань верховенства права в Україні.

Метою NORLAU Проект пробації є забезпечення дотримання прав людини та принципів верховенства права в роботі системи кримінальної юстиції в Україні, що має сприяти ефективній та професійній організації системи пробації та застосуванню альтернативних видів покарань.

Очікуваним результатом проекту є зниження показників повторних правопорушень, сприяти реінтеграції правопорушників у суспільство, зменшення кількості ув’язнених та підвищення рівня безпеки суспільства в цілому.

Проект сприяння розвитку національної системи пробації в Україні відповідно до міжнародних стандартів та передового світового досвіду в даній сфері, а також має на меті впровадження необхідної нормативно-правової бази й укріплення інституційної спроможності системи пробації через систематичне навчання персоналу та впровадження відповідних методик, програм і процедур, а також ефективної організаційної структури. Проектом передбачено відкриття двох пілотних моделей офісів пробації в Харкові та Білій Церкві, а також надання підтримки з відкриттям подібних пілотних офісів в інших містах.NORLAU Проект Пробації передбачає застосування цілісного підходу, який відображає, що кримінальне правосуддя є комплексною системою, численні учасники якої мають співробітничати, координуючи свої зусилля, щоб забезпечити дотримання прав людини та принципів справедливості стосовно осіб, які перебувають у конфлікті