Нідерландсько-український проект «Пробація та альтернативні види покарань в Україні» (МАТRА) крізь призму успіхів і перспективНідерландсько-український проект «Пробація та альтернативні види покарань в Україні» (МАТRА) крізь призму успіхів і перспектив

24-25 січня 2019 року відбулися робочі зустрічі керівництва Державної установи «Центр пробації» із представниками Центру міжнародного правового співробітництва (CILC), Нідерландського Гельсінського комітету (NHS), офісу міжнародної співпраці Нідерландської служби пробації та Центру суддівських студій, які реалізують в Україні міжнародний проект «Пробація та альтернативні види покарань в Україні» (МАТRА).

Під час зустрічей було підбито підсумки реалізації зазначеного проекту у 2018 році та визначено основні заходи на поточний рік.

Довгостроковою метою проекту є більш справедливе та належне здійснення правосуддя в Україні шляхом практичної реалізації новоствореної системи пробації та сприяння індивідуалізованому і спеціальному підходу до вибору форми покарання правопорушника.

Для досягнення цієї мети визначено вісім короткотермінових цілей проекту, шляхом виконання яких досягається реалізація проекту та ефективне впровадження пробації в Україні.

Протягом 2018 року, відповідно до заходів Річного робочого плану  MATRA, вперше в історії України за сприяння міжнародних експертів було заповнено щорічний міжнародний запитальник статистики з питань пробації Ради Європи SPACE II; проведено тренінги для персоналу пробації, суддів і прокурорів щодо підвищення рівня знань та розуміння важливості й суті досудових доповідей; організовано навчальний візит до Королівства Нідерланди з метою ознайомлення з діяльністю служби пробації Нідерландів.

У рамках реалізації Проекту обрано два пілотні офіси пробації – у Деснянському і Голосіївському районах м. Києва, на базі яких відпрацьовується модель ефективної взаємодії суддів, прокурорів та працівників пробації для удосконалення роботи щодо підготовки досудових доповідей і розширення практики застосування покарань, не пов’язаних із позбавленням волі (зокрема, громадських робіт).

У поточному році планується продовжити роботу задля підвищення ефективності співробітництва між суддями, прокурорами та працівниками пробації, в тому числі шляхом проведення тренінгів та спільних круглих столів, а також підготовка тренерів для поширення позитивного досвіду зі складання досудових доповідей і залучення експертів проекту МАТRА до заходів, визначених у рамках співробітництва із Національною школою суддів.

Окрім того, планується поширення у м. Києві та Київській області досвіду впровадження міні-пілотів для інформування суддів та прокурорів про переваги пробації, а також виготовлення мультиплікаційних роликів про досудову доповідь, громадські роботи та наглядову пробацію.